metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Mezzosopranistka Magdalena Kožená | foto: ČTK

Mezzosopranistka Magdalena Kožená zazpívá na Pražském hradě

  16:01
Na mimořádném písňovém recitálu vystoupí 6. května ve Španělském sále Pražského hradu uznávaná mezzosopranistka Magdalena Kožená. "Program, který představí pouze v Praze a londýnském Barbican Centre, bude pro české publikum nový," uvedl Jan Mach ze zastupující agentury C.E.M.A.

S výjimkou Ravelova písňového cyklu Histoires naturelles a Dvou hebrejských melodií stejného skladatele, které už v Česku Kožená uvedla, bude s repertoárem debutovat nebo s ním vystupovala zatím jen v zahraniční. Kožená zazpívá na Hradě necelý týden po svém vystoupení v rámci galakoncertu Berlínské filharmonie, který 1. května předznamená festival Pražské jaro. Na recitálu ji doprovodí její dvorní klavírista Malcolm Martineau. Společně v Praze vystoupili před pěti lety také ve Španělském sále.

V podání Kožené zazní tři písně inspirované tradiční madagaskarskou poezií - Chanson madécasses, pěvkyni doprovodí také violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Kožená přednese i Haydnovu kantátu Ariadna na Naxu, v jejíchž áriích a recitativech může naplno rozvinout své dramatické vokální schopnosti. Fanoušci pěvkyně se mohou těšit také na lidové slovenské písně nazvané Vesnické scény, bude to zcela první možnost slyšet Koženou zpívat v Čechách hudbu Bély Bartóka.

Skvělá sezóna

  • Kožená letos sklízí úspěchy za své předchozí sezony. Dostane například prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele Halle za mimořádnou interpretaci jeho díla. Kožená ji převezme 14. června jako první Češka v historii.
  • Příští rok bude se svým manželem, šéfdirigentem Berlínské filharmonie Simonem Rattlem, patronkou projektu Rok české hudby.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek