metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Velemlok čínský vypadá jak roztomilý ňouma, přitom je to predátor | foto: ZOO Praha

Mloky, kteří přežili válku o své maso, ukáže pražská zoo v nové budově

  8:00
Hotovo. Po téměř dvou let skončila výstavba nového velemlokária v pražské zoologické zahradě. Velemloci čínští, kriticky ohrožený druh, se poprvé ukážou lidem v sobotu 31. května.

Tak dlouho je lovili Číňané pro jejich maso, až se z velemloků stal kriticky ohrožený druh. Kolik jich ještě ve volné přírodě žije? To už nikdo nedokáže odhadnout. "Početnost velemloků od 60. let minulého století naprosto dramaticky poklesla. Byl to hodně prodávaný druh na trhu, považovaný za pochoutku, a klesal až do té doby, dokud nezačal být i v Číně chráněný. Ani ti místní lovci už nevědí, kde velemloka vlastně hledat. V současné době přežívají v přírodě jen na několika místech," říká pro Metro.cz Petr Velenský, kurátor expozice plazů v pražské zoo, která tyto úchvatné obojživelníky veřejnosti představí příští víkend.

Jak jsou velemloci rozšíření v dalších zoo?
Velemloci jsou po Evropě roztroušeni. Jsou dlouhověcí a některá zvířata žijí v evropských ZOO už od 70. let. S tím jsme počítali a když jsme přišli s projektem velemlokária, tak jsme oslovili tyto zahrady s tím, jestli by s námi nechtěly do toho projektu jít a velemloka nám neposkytly. A to se podařilo.

Kolik jich vlastně v novém velemlokáriu bude?
V pavilonu tři dospělí a asi 17 mláďat. Pavilon má pět expozic, ještě záložní nádrže v laborátorní části zázemí.

Budou s nimi žít ještě další druhy?
Velemloci jsou samotáři, nesnášenliví dravci, takže žít s velemloky nemůže nikdo. Dokonce i dospělí velemloci musí být v nádrži sami. V pavilonu jsou ještě dvě doprovodné expozice, které ukazují vzácné druhy želv a nedávno objeveného velmi jedovatého hada, chřestýšovce mangšanckého.

Co velemloci žerou?
Vše, co spadne do vody. Loví ryby, raky, obojživelníky. Jejich lovecká technika je velmi zajímavá, protože dokáží vytvořit podtlak, mají velikou tlamu a roztažný krk, takže bleskově vcucnou živočicha, který plave kolem. Velemlok tak jen polkne a má vystaráno.

A jak se množí v zajetí? Dají si říct?                                                                Spíše je to vzácnost. V Číně existují farmy na mloky - protože oni se nikdy nevzdali myšlenky konzumace mločího masa – ale ty neprodukují mloky normálním způsobem, ale jsou k množení podněcováni hormonálně. My máme obavy, že tímto sice velemloka rozmnožíte, ale ne tak cenného.

Velemloci inspirovali Čapka, ten zase pražskou zoo

Nový pavilon má být poctou spisovateli Karlu Čapkovi, kterého velemloci inspirovali k sepsání Války s mloky.

  • Jde o největší žijící ocasaté obojživelníky na světě (dosahují délky až 1,5 metru), v novém pavilonu budou tři dospělí a 17 mláďat.
  • Nový pavilon nebude zevnějšku nijak výrazný. Bude se jednat o objekt zčásti zapuštěný pod úroveň terénu a navíc překrytý zemí, takže návštěvník bude vstupovat do jakéhosi zatravněného pahorku. Stavba pavilonu začala v létě 2012, stát má asi 15 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek