metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Módní akce představuje v Praze špičkové české a slovenské tvůrce

  10:20
Tvorba českých a slovenských módních návrhářů v sobotu večer ovládla budovu bývalé Živnostenské banky na pražských Příkopech. Začala tam dvoudenní jarní edice pražského týdne módy. Akce s názvem Mercedes Benz Prague Fashion Weekend představuje v rámci několika přehlídek dvacítku autorů, kteří uvádí své kolekce na příští sezonu. Hned v úvodu mohly desítky příznivců módy zhlédnout například tvorbu značky LaFormela, čerstvého držitele titulu Módní designér roku 2014.
Mercedes Benz Prague Fashion Weekend | foto: Mercedes Benz Prague Fashion Weekend

Módou a nezávislou tvorbu se fanoušci mohli těšit od rána. Na piazzettě Národního divadla začal dvoudenní Dyzajn market. Celý den sem proudily davy lidí a nechyběly tu autorské přehlídky. V neděli se koná v centru současného umění MeetFactory bleší trh, který začne v poledne.

Inspirací byla i práce horníků

První přehlídka na Příkopech představila tvorbu designéra oděvů a obuvi Pavla Brejchy, který několik let působil u světoznámých značek jako Maison Giles Rosies. Připravil kolekci inspirovanou bílou zimou, svobodou a samotou. Ve světlých odstínech šedivé, bílé i bleděmodré vytvořil kabáty, vesty s prošívanými plochami i dlouhé tuniky, sukně a kalhoty. Použil například vlněný flauš, len nebo vlněný úplet.

Druhá přehlídka patřila značce LaFormela. Uvedla kolekci pro příští podzim a zimu. Inspirovala se prací horníků, drahými kameny a surovými materiály. Kolekce v avantgardním, mírně undergroundovém ale ženském stylu obsahovala vrstvené modely, mezi nimi topy, sukně, vesty i večerní šaty zpestřené výraznými rukavicemi. Česko-slovenská trojice designérů Antonín Soukup, Miroslava Kohutiarová a Katarína Ravasová použila i plisé, kovové komponenty a materiály se speciální úpravou, jako třeba bambus nebo třívrstvý úplet.

České značky slaví úspěch

Úspěch v první přehlídce sklidila i oblíbená česká značka ODIVI Ivy Burkertové. Uzavřela ji značka Chatty, k níž patří autorky Anna Tušková a Radka Sirková, které vešly do povědomí zakázkovými džínami. Druhá dnešní přehlídka představila tvorbu Zuzany Kubíčkové, Pavla Berkyho, Petry Balvínové a Michaela Kovačika. Večer uzavře autorská značka PIETRO FILIPI, která v Česku a Slovensku působí více než 20 let.

Mercedes Benz Prague Fashion Weekend patří jako jediná módní akce v Česku do celosvětové sítě fashion weeků organizovaných ve městech jako New York, Berlín, Moskva či Mexiko. Neděle představí tvorbu uznávaných autorů, například Ivany Mentlové a její značky IAM, Denisy Nové, Kláry Nademlýnské i Martiny Špetlové.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek