metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Muzeum ukáže zlaté a skleněné poklady barbarů

  5:51
V Praze se staví a archeologové se radují z nových objevů. Co se skrývalo z dob stěhování národů pod jedním z nový bytových komplexů na Zličíně, popsala Metru kurátorka archeologických sbírek Mirka Šmolíková.
Výstava Hroby barbarů

Výstava Hroby barbarů | foto: Muzeum hl. města Prahy

Jak často se podaří takový mimořádný nález?
Řada byla objevena na přelomu 19. a 20. století. Další vlna výjimečných nálezů přichází až teď, což je o sto let později, a to hlavně v důsledku zvýšené stavební činnosti na místech, kde se dosud nestavělo.

Co archeologové nalezli na Zličíně zajímavého?
Je to rozhodně soubor osmnácti skleněných nádob, z nichž většina se uchovala v celistvém stavu, což je naprosto unikátní.

Nálezy představuje Muzeum hlavního města Prahy na výstavě Hroby barbarů. Co lidé na výstavě uvidí?
Návštěvníci se mohou těšit na výjimečné předměty z bohatých hrobů z doby stěhování národů, především z 5. století. Šperky a další ozdoby, například korálky, unikátní skleněné a keramické nádoby a různé předměty denní potřeby, jako hřebeny.

Uvidí lidé jen předměty ze Zličína?
Jádrem je soubor předmětů ze Zličína, ale rámec výstavy tvoří další výjimečné nálezy, které zapůjčily jiné instituce, především Národní muzeum a Moravské zemské muzeum.

Kdy a kde výstava bude?
Výstava Hroby Barbarů začíná v hlavní budově našeho muzea na Florenci už ve středu. K této výstavě vydáváme jako muzeum také obsáhlou publikaci.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek