„Myslel jsem si, že jde o památku a že se to nesmí. Jezdím kolem denně a zeď doslova mizí před očima,“ diví se Jiří Rajchrt, který kolem hřbitova denně vozí děti do školy.
Hřbitov byl vybudován těsně před 1. světovou válkou v kubistickém slohu podle projektu architekta Vlastislava Hofmana. Sloh je patrný zejména na obvodové zdi a kapli.
Bourání zdi potvrzuje i Správa hřbitovů. „Některá pole zdi musela být opravdu ubourána zhruba do poloviny, u většiny je ubourána jen hlava zdi,“ vysvětluje její ředitel Martin Červený. Rekonstrukce byla podle něj nevyhnutelná, sto let stará zeď totiž nebyla v dobrém stavu a nebyla nikdy opravována.
Ďáblický hřbitov
|
„Zeď byla postavena v době, kdy byl železobeton doslova v plenkách, kvalita betonu je tak dosti různorodá,“ dodává Červený. V některých částech není prakticky žádné armování a hlavně v důsledku nesprávných postupů při stavbě zdi vznikaly četné pracovní spáry, které jsou nyní příčinou statických poruch.
Nevyhnutelnost zásahu potvrzují i památkáři. „Práce na obnově zdi hřbitova probíhají podle projektu a na základě schválení Národním památkovým ústavem i magistrátními památkáři,“ potvrzuje šéf pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Rozebraná zeď je po ubourání pietně obnovována do původní podoby. „Vše provádí odborná firma a vše pravidelně hlídáme v rámci pravidelných kontrolních dní,“ dodává Šefců.
Opravy zdí vyjdou Správu hřbitovů zhruba na dvacet milionů korun. Začalo se v srpnu a hotovo bude do konce měsíce.