„S sebou je přivezou většinou studenti, kteří se vrátili ze zahraniční cesty. Rizikové jsou hlavně levné penziony v Itálii a Španělsku. Ale jak je obecně známo, štěnice na vás může přeskočit třeba i v tramvaji. Zákaz ubytování pro cestovatele tedy nechystáme. Nově jsme ale do kolejního řádu zavedli povinnost nahlásit všechen hmyz, na který se vztahuje dezinsekce,“ říká ředitel Správy účelových zařízení Ota Zima.
Areál jarovských kolejí vznikl během 60. a 80. let minulého století a název je odvozen podle jedné z žižkovských čtvrtí. V současné době je zatepleno šest bloků z osmi.
Většina studentů chce na koleji bydlet sama
„Na koleji jsem spokojená, dokonce se mi nedávno podařilo získat jednolůžkový pokoj. Nábytek se obměňuje průběžně, takže je celkem vyhovující,“ říká Anna, studentka čtvrtého ročníku Fakulty financí a účetnictví.
Právě s přidělením jednolůžkového pokoje může být problém. Naprostá většina ubytování je totiž v pokojích dvoulůžkových. „Zájem o samostatné ubytování stoupá, proto nabízíme i možnost zamluvit si dvoulůžko jen pro sebe. V tomto ohledu vycházíme studentům vstříc, nemusí platit plnou cenu.“ vysvětluje Zima.
„Rád se z balkonu dívám na Pražský hrad. Tramvaje už mě sice omrzely, raději bych metro, ale kolej bych neměnil. Možná by to ještě chtělo zlikvidovat ty mravence,“ dodává Michael z bloku 3G.
Nejbližší stanice metra Invalidovna a Želivského jsou od kolejí vzdáleny zhruba tři kilometry.
Aktuálně se vedení koleje raduje, že únorová deratizace skončila úspěšně. „Mravence se nám podařilo vyhnat. Studenti by si teď hlavně měli udržovat pořádek, aby se mravence nevrátili. Odbornou deratizační firmu na štěnice jsme letos naštěstí ještě volat nemuseli,“ dodává Zima.