metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Na Karlštejně vládne král z muzikálu, rušno je i na dalších památkách

  11:40
Slavnou Noc na Karlštejně můžete prožít třeba v neděli odpoledne. Zajímavé výstavy a nové expozice najdete na většině hradů a zámků.
Karlštejn | foto: Lukáš Kalista - Wikimedia Commons

Hrady a zámky nabízí návštěvníků v letošní sezóně leccos, ale prožít si noc s Karlem IV. můžete jen na Karštejně. Od začátku května hrad nabízí výstavu kostýmů ze slavného filmového muzikálu Zdeňka Podskalského.

Podařilo se dohledat na 30 originálních kostýmů

V konírně Císařského paláce jsou originální kostýmy, některé v aranžovaných scénách z filmu, rekvizity a spousta kuriozit z natáčení. Podle ředitelky barrandovského fundusu a autorky výstavy Věry Krátké je dohledání kostýmů takovým malým zázrakem, protože fundus spravuje na 300 tisíc kostýmů a kostýmních součástí a desítky tisíc rekvizit. "Z natáčení filmového muzikálu se však podařilo dohledat na 30 originálních kostýmů," popisuje Krátká.

Na výstavě jsou vystaveny kostýmy, které veřejnost z filmu velmi dobře zná: císař Karel IV., císařovna Eliška Pomořanská, arcibiskup pražský Arnošt z Pardubic, Vévoda Bavorský, Král Cyperský, Pešek, Alena, paní Ofka nebo třeba také pážecí kostým císařovny a mnohé další. Celá výstava je doplněna nejen dochovanými rekvizitami z filmu, ale také kuriozitami, jako je například originál paruky císařovny Elišky. Některé kostýmy jsou navíc situovány do improvizovaných scén, jako je císařova ložnice. Výstava je otevřena do 30. září, vždy podle otevírací doby hradu.

Šestý je vstup zdarma

Kastelání připravili pro letošní sezonu spoustu lákadel na všech objektech a jako bonus pro návštěvníky nachystal Národní památkový ústav věrnostní program - k první vstupence získáte prohlídkový pas a do něj první razítko. Při posbírání celkem pěti razítek z různých památek vzniká nárok na šestý vstup zdarma. "Navíc proběhne v závěru sezony velké slosování o řadu hodnotných cen," popisuje mluvčí Národního památkového ústavu Dita Roubíčková. Vítěz bude mít možnost absolvovat cestu historickým vozem z Mníšku na Konopiště.

Novinky na hradech a zámcích

Není jenom Karlštejn, Hluboká nebo Lednice. Spoustu zajímavého můžete najít i na méně známých objektech

Svojanov u Poličky
Návštěvníci uvidí řadu nově obnovených prostor. Ve venkovním areálu jsou poprvé zpřístupněny parkány podél hradebního obvodu s baštami a vyhlídkovými altány.

Raduň u Opavy
Dvě podlaží zrekonstuované zámecké sýpky se otevřela na zámku Raduň. Je zde nainstalována expozice, která návštěvníky seznámí s proměnami zámku od středověké zemanské tvrze až do poslední modernizace ve 20. století.

Březnice u Příbrami
Mezi nejzajímavější sezonní výstavy patří expozice věnovaná osobnosti císaře Františka Josefa I. Uvidíte zde exponáty ze soukromé sbírky, zobrazující císaře Františka Josefa I. na různých dobových užitných i dekorativních předmětech.

Mnichovo Hradiště
Nová expozice se věnuje 180. výročí setkání panovníků Rakouska, Ruska a Pruska. Představí rozsáhlé sbírky zbraní a kostýmů, rekvizit, dokumentů a vzácných darů. Ale i gigantický hon uspořádaný pro panovníky, kterého se účastnilo na dvanáct set nadhaněčů a hrálo k němu několik orchestrů.

Velké Losiny u Šumperka
Novou prohlídkovou trasu v barokním křídle zámku představí tři rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem i osobními předměty. Součástí prohlídky jsou také dvě koupelny z konce 19. století, které sloužily Liechtensteinům.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek