metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Na plesu se snědlo 700 kilo potravin

  16:25
Na dobročinnost se vybralo bezmála 700 tisíc korun. Pihou na kráse tradiční akce byly ovšem demonstrace před budovou opery.
Hlavní hvězdou večera byla modelka a herečka Kiera Chaplinová, vnučka komika

Hlavní hvězdou večera byla modelka a herečka Kiera Chaplinová, vnučka komika Charlieho Chaplina. | foto: ČTK - Vít Šimánek

Celkem 642 tisíc korun vynesla Nadaci Terezy Maxové a rozvoji Dětského krizového centra tombola a dražba Plesu v opeře, který po půlnoci ve Státní opeře Praha vyvrcholil kankánem taneční skupiny DekkaDancers. Ples se letos odehrával ve stylu doby Rudolfa II. Jeho pořadatelé se hosty snažili atmosférou zavést do kvetoucí renesance 17. století, a to i podávaným občerstvením.

"Z tématu plesu mám radost, Rudolf II. byl osobou spojující Prahu a Vídeň, v Praze byl dokonce oblíbenější než ve zbytku monarchie," uvedl přítomný vídeňský starosta Michael Häupl, jehož město se stalo svým plesem v opeře světoznámé.

Chaplinová se kvůli plesu naučila valčík

Hvězdným hostem se stala modelka a herečka Kiera Chaplinová. Vnučka slavného filmového tvůrce Charlieho Chaplina v přiléhavých fialových šatech a béžových botách na vysokém podpatku na čerstvě položené navoskované podlaze, která nahradila sedačky, tančila první tanec. Partnerem ji při valčíku byl český tanečník Jan Onder. Chaplinová, která již v Praze v roce 2009 předávala módní ceny Elle Style Award, se podle vlastního přiznání valčík naučila těsně před plesem.

Jedlo se a pilo

Letošní Ples v opeře navštívilo přibližně 900 lidí. O jejich žaludky se staralo 12 šéfkuchařů a 60 číšníků, na občerstvení spotřebovali 700 kilogramů surovin.

Z bohaté nabídky pokrmů si účastníci plesu mohli dopřát například vařený hovězí jazyk s jemným hráškovým pyré či srnčí medailonky se šípkovou omáčkou a smaženými šiškami s kachními játry. K pití byl připraven i speciální plesový ležák.

V dražbě zájemci získali lahev vína podávaného na svatbě monackého knížete za 25 tisíc korun a obrazy Borise Jirků a Milana Chabery za celkových 230 tisíckorun.

V programu také vystoupila například držitelka ceny Thálie za roli Carmen, operní diva Dagmar Pecková za doprovodu orchestru řízeného Vojtěchem Spurným. Moderátor večera Marek Eben podotkl, že její výkon by rozehnal i deprese Rudolfa II. Známou píseň Michaela Jacksona Heal the World poté zazpíval dětský sbor Kids Republic.

Dalším účinkujícím na letošním bále pro společenskou smetánku byl taneční soubor DekkaDancers, který nabídl choreografii na téma kámen mudrců a výroba zlata. Nechyběli ani kejklíři dvora Rudolfa II. s francouzským artistou Maximem Pythoudem.

Mezi hosty večera dále byli pražský primátor Bohuslav Svoboda a další pražští politici, modelka Andrea Verešová, publicista Jiří X. Doležal nebo oblíbený sportovní komentátor Robert Záruba.

Zatímco společnost v budově Státní opery se zřejmě bavila, na padesát lidí poblíž opery proti plesu protestovalo. Na místě bylo také několik desítek policistů - vedle luxusních automobilů tak v prostorách před operou parkovala také zhruba desítka policejních dodávek. Protestující s sebou měli veganské občerstvení a vlastní hudbu. Během svého "alternativního plesu" častovali některé příchozí nadávkami.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek