metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Na prvním rande zbytečně moc neutrácejte, radí Ladislav Špaček

  9:42
Chystáte se na první rande se ženou, která se vám hodně líbí a nechcete nic pokazit? Mile ji překvapíte malou kytičkou. Podle zvyklostí by pak měl muž zaplatit i útratu. Pokud jste však oba studující, měli byste se při placení podělit.
Ladislav Špaček | foto: ČTK

Na prvním rande mohou být často lidé nervózní. Obzvlášť ve chvíli, kdy dojde na placení. Podle průzkumu Equa bank si osm z deseti lidí myslí, že by měl útratu uhradit muž. Nemusí tomu tak ale být vždy.

Šetřílek, nebo gentleman?

Průzkum

Jak se liší názory žen a mužů na první rande?

  • Za květinu jsou muži ochotni utratit více, než ženy čekají. V průměru by muži dali 250 korun, ženě by přitom stačila květina do 100 korun.
  • Zatímco žena se na prvním rande drží zpátky a očekává, že muž zaplatí útratu maximálně do 500 korun, muž je ochoten investovat do ženy 500 až 1000 korun, v průměru zhruba 700 korun.

"První rande je většinou zatím nezávazné setkání. Proto by se měli jeho aktéři o útratu rozdělit, zejména pokud se jedná o mladé lidi, studenty. Platí, že čím mladší, tím by to mělo být samozřejmější," říká odborník na etiketu Ladislav Špaček. V případě dospělého muže, který pozve ženu na kávu, už má ale jiné doporučení. "Je to významný signál, jestli je muž šetřílek, nebo gentleman. Proto bych doporučoval, aby platil útratu muž. Já jsem vždy za ženy platil," radí Špaček.

Neutrácejte ale závratné sumy. "První rande je sondážní, jestli se s tím druhým ještě potkáme, lidé se oťukávají. Rozhodně to není příležitost pro náročnou večeři, pro to, aby se muž předváděl," tvrdí Špaček.

Přineste fialky nebo sněženky

Další dilema, které mohou muži mít, je zda ženě přinést kytku. Z průzkumu vyplývá, že ji očekává devadesát procent žen. "Květinu na první rande určitě přinést. Ale musí být malá, třeba kytička fialek nebo sněženek, která v případě procházky nebude překážet," upozorňuje Špaček. Ani ženy samotné neočekávají na první schůzce velké pugéty. Ty totiž překážejí i v kavárně či restauraci.

Autor: Romana Barboříková Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek