metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Na start Primátorek se osmiveslice postaví už po stočtvrté

  6:55
Primátorský štít s heslem „Silné mládeži – opoře vlasti“ je jednou z nejcennějších trofejí, na který může veslař dosáhnout. Tento štít náleží vítězům závodu osmiveslic v rámci pražských Primátorek od svého počátku v roce 1910. S výjimkou válečných let 1914 až 1918 se závody jezdí nepřetržitě a na letošním 104. ročníku si na něj opět dělá zálusk posádka pražské Dukly, která má Primátorský štít v držení už dlouhých 37 let.
Atmosféra Primátorek

Atmosféra Primátorek | foto: ArchivMetro.cz

Když se veslařský závod jel v roce 1910 poprvé, patronaci nad závodem převzal pražský magistrát. Kromě Primátorského štítu a devíti medailí, které věnoval vítězům závodu, si také magistrát vymínil, že závody budou vždy zdarma, a to jak pro diváky, tak pro soutěžící.

Dlouholetou tradicí rovněž bylo, že závodů se účastnily pouze tuzemské lodě. Tato tradice byla poprvé porušena s příchodem nového milénia, kdy v roce 2000 se na start postavila loď univerzity z Cambridge. Ani Angličané ale nedokázali porazit posádku Dukly Praha. Letos budou červenožlutí veslaři útočit již na svůj osmatřicátý titul v řadě.

Závod osmiveslic ale není zdaleka prvním, který se na českém území pravidelně jezdí. Průkopník českého sportu Josef Rössler-Ořovský totiž už v roce 1895 založil Český Sculling Circle, klub podporující skulování (skul byl tehdejší výraz pro dnešní skif).

Ještě v témže roce se jel první Jarní skulérský závod. Když Rössler-Ořovský v lednu 1933 zemřel, skulérský závod byl po něm pojmenován a definitivně připojen k oficiálnímu programu pražských Primátorek.

Doprovodný program

  • Letošní, už 104. Primátorky se konají od pátku 2. do neděle 4. června.
  • K dispozici bude veslařský trenažér, zájemci si mohou vyzkoušet novou kolekci klobouků od známé české firmy Tonak a poslechnout si spoustu dobré muziky. Na pódiu Rádia Wave zahraje například letenská kapela Wild Tides.

Vzhledem k tomu, že základní myšlenkou Rösslera-Ořovského bylo v tomto závodě vyhledávat mladé talenty, tak se až do roku 1994 na start nemohli postavit mistři republiky, kteří ovládli skifařskou kategorii. Toto pravidlo bylo v roce 1995 zrušeno a od té doby má závod špičkovou úroveň.

Primátorky ale nejsou pouze mužské osmiveslice a skif. V rámci třídenního programu se mohou návštěvníci těšit na desítky závodů s mnohaletou tradicí, ať už to jsou ženské osmy, skif žen o Stuhu Podolí, osmy juniorů o Zlaté veslo, osmy dorostenců o Cenu Vltavy, osmy dorostenek nebo veteránské osmy.

Vůbec nejmladším závodem v programu Primátorek jsou univerzitní osmy, které vyplňují páteční předprogram. Původně byly určeny pro pražské vysoké školy, postupem let je ale tento závod otevřen všem univerzitám. Loňském ročníku se účastnila i osma z německých Drážďan.

Veškeré bližší informace najdete na portálu www.primatorky.cz, aktuální informace a online výsledky závodů můžete také najít v aplikaci Primátorky, kterou si můžete stáhnout v App Store nebo v Google Play.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek