metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Na start Primátorek se osmiveslice postaví už po stočtvrté

  6:55
Primátorský štít s heslem „Silné mládeži – opoře vlasti“ je jednou z nejcennějších trofejí, na který může veslař dosáhnout. Tento štít náleží vítězům závodu osmiveslic v rámci pražských Primátorek od svého počátku v roce 1910. S výjimkou válečných let 1914 až 1918 se závody jezdí nepřetržitě a na letošním 104. ročníku si na něj opět dělá zálusk posádka pražské Dukly, která má Primátorský štít v držení už dlouhých 37 let.
Atmosféra Primátorek

Atmosféra Primátorek | foto: ArchivMetro.cz

Když se veslařský závod jel v roce 1910 poprvé, patronaci nad závodem převzal pražský magistrát. Kromě Primátorského štítu a devíti medailí, které věnoval vítězům závodu, si také magistrát vymínil, že závody budou vždy zdarma, a to jak pro diváky, tak pro soutěžící.

Dlouholetou tradicí rovněž bylo, že závodů se účastnily pouze tuzemské lodě. Tato tradice byla poprvé porušena s příchodem nového milénia, kdy v roce 2000 se na start postavila loď univerzity z Cambridge. Ani Angličané ale nedokázali porazit posádku Dukly Praha. Letos budou červenožlutí veslaři útočit již na svůj osmatřicátý titul v řadě.

Závod osmiveslic ale není zdaleka prvním, který se na českém území pravidelně jezdí. Průkopník českého sportu Josef Rössler-Ořovský totiž už v roce 1895 založil Český Sculling Circle, klub podporující skulování (skul byl tehdejší výraz pro dnešní skif).

Ještě v témže roce se jel první Jarní skulérský závod. Když Rössler-Ořovský v lednu 1933 zemřel, skulérský závod byl po něm pojmenován a definitivně připojen k oficiálnímu programu pražských Primátorek.

Doprovodný program

  • Letošní, už 104. Primátorky se konají od pátku 2. do neděle 4. června.
  • K dispozici bude veslařský trenažér, zájemci si mohou vyzkoušet novou kolekci klobouků od známé české firmy Tonak a poslechnout si spoustu dobré muziky. Na pódiu Rádia Wave zahraje například letenská kapela Wild Tides.

Vzhledem k tomu, že základní myšlenkou Rösslera-Ořovského bylo v tomto závodě vyhledávat mladé talenty, tak se až do roku 1994 na start nemohli postavit mistři republiky, kteří ovládli skifařskou kategorii. Toto pravidlo bylo v roce 1995 zrušeno a od té doby má závod špičkovou úroveň.

Primátorky ale nejsou pouze mužské osmiveslice a skif. V rámci třídenního programu se mohou návštěvníci těšit na desítky závodů s mnohaletou tradicí, ať už to jsou ženské osmy, skif žen o Stuhu Podolí, osmy juniorů o Zlaté veslo, osmy dorostenců o Cenu Vltavy, osmy dorostenek nebo veteránské osmy.

Vůbec nejmladším závodem v programu Primátorek jsou univerzitní osmy, které vyplňují páteční předprogram. Původně byly určeny pro pražské vysoké školy, postupem let je ale tento závod otevřen všem univerzitám. Loňském ročníku se účastnila i osma z německých Drážďan.

Veškeré bližší informace najdete na portálu www.primatorky.cz, aktuální informace a online výsledky závodů můžete také najít v aplikaci Primátorky, kterou si můžete stáhnout v App Store nebo v Google Play.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek