metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Nad Hradem vlály červené trenky od Ztohoven. Policie zadržela tři muže převlečené za kominíky

  13:40,  aktualizováno  16:03
Členové performerské skupiny Ztohoven v sobotu na Pražském hradě stáhli prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka tak zneuctili státní symboly a Hrad a nyní se jedná o nových opatřeních, jak zlepšit ostrahu Hradu. Police oznámila, že v sobotu zadržela a následně propustila tři muže, které podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení.

Členové skupiny na střechu Nového královského paláce vylezli v přestrojení za kominíky. „Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ okomentovala skupina svůj čin na Facebooku. Na svém webu www.ztohoven.com zveřejnila rýmovaný text, podle nějž je Zeman samolibý a hyzdí Českou republiku a který připomíná prezidentovu vstřícnost vůči Číně a Rusku.

Prezidentův mluvčí Ovčáček akci odsoudil na sociální síti Twitter. „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů,“ uvedl. Označení Pražská kavárna Zeman a lidé z jeho okolí používají pro názorové oponenty prezidenta. Později Ovčáček na Twitteru uvedl, že jinou než prezidentskou vlajku nad Hrad vyvěsili nacisté v roce 1939, ale pak už to neudělali ani sovětští okupanti v roce 1968.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) akci vnímá jako drsnou recesi. „Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem,“ sdělil Sobotka. Stejně jako další politici se ovšem pozastavil nad tím, jak funguje ostraha Pražského hradu.

Incidentu se věnují i zahraniční média. Americká agentura AP vyvěšení červených trenek na Hradě označila za rýpnutí do prezidenta Zemana kvůli jeho kritickým názorům na migranty směřující do Evropy a s jeho nedávnou cestou do Číny. Zprávu AP převzal list The Washington Post a britská rozhlasová stanice BBC. Ruská státní agentura TASS označila české performery za zneuznané umělce a chuligány. Obsáhle o „gigantických rudých trenkách“ informoval ukrajinský list Ukrajinski novyny.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková dnes sdělila, že policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR v sobotu odpoledne zadržel tři muže ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let, kteří odcizili vlajku prezidenta republiky. „Zjistili jsme, že jde o muže, kteří již mají trestní minulost. Příslušníci ochranné služby je předali pražským policistům,“ dodala.

Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová na webu uvedla, že policisté mužům sdělili podezření z přečinu výtržnictví v souběhu s krádeží ve spolupachatelství. „Odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ popsala mluvčí možný trest. Vyšetřování policie vede ve zkráceném přípravném řízení. „Bude rozhodnuto ve lhůtě 14 dnů,“ dodala Zoulová.

Akce Ztohoven byla podle Ovčáčka zřejmě dlouhodobě připravovaná a usnadnilo ji to, že se nyní Nový královský palác opravuje a je u něj lešení. „Selhaly bezpečnostní složky, a proto se jedná o tom, jak zajistit, aby se podobná situace neopakovala,“ řekl mluvčí. Hrad se ale podle něj rozhodně neuzavře veřejnosti.

„Doufám, že policie a státní zastupitelství budou postupovat naprosto nekompromisně, i když se pachatelé budou snažit stylizovat do role obětí,“ řekl Ovčáček serveru iDnes.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek