metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Pomník padlých policistů a hasičů na pražském Karlově. | foto: Nadacepah.cz

Nadace pomáhá rodinám hasičů a policistů, město jí ale nedá ani korunu

  8:00
Jediná smyslpná věc, která podle primátorky Adriany Krnáčové zůstala po Pavlu Bémovi, je nadační fond s deseti miliony na účtu. Z něho měly jít prostředky rodinám zahynuvších hasičů, policistů a strážníků, zatím fond nevydal ani korunu. Využití by přitom našel. Kdo má o peníze zájem a dá konečně věci do pohybu nové vedení magistrátu?

Až sedm milionů korun ročně shromáždí a vyplatí Nadace policistů a hasičů na péči o 63 dětí z neúplných rodin a 41 těžce zraněných policistů a hasičů, kteří po pracovním úraze skončili v trvalé invaliditě. Skládají se solidárně policisté, něco dodají i sponzoři. „Od státu nedostáváme na svou činnost ani desetník,“ říká šéf nadace Vladimír Šutera.

Zájem hlásí také Adra, nově by k penězům chtěli i strážníci

Velmi vhod by jim tak přišly peníze, které už od roku 2007 leží ladem na účtu fondu Bezpečná Praha, jehož založení inicioval Pavel Bém. Jde asi o deset milionů, které měly původně na podobné účely směřovat. „Nejde nám o jednorázové odškodnění, ale o vytvoření systému,“ říká Šutera. Nadace se již snažila s vedením Prahy u uvolnění prostředků jednat, bez úspěchu.

O to samé se pokoušela v minulosti také ADRA (vyhlašovatel ceny Michala Velíška), nově také pražští strážníci. „Vedení městské policie vnímá existenci fondu jako velmi potřebnou. Z tohoto důvodu jsme v létě začali jednat s představiteli fondu ohledně spolupráce,“ sdělila mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Podívám se na to, říká Krnáčová

Všechny oslovené organizace si slibují, že s novým vedením města bude ohledně čerpání prostředků z fondu kloudnější řeč. „Věřím, že peníze najdou smysluplné uplatnění a že kromě auditorů a různých placených kontrolorů konečně začnou pomáhat těm, kterým pomáhat mají,“ dodává Šutera. Také primátorka Adriana Krnáčová nedávno Metro.cz přislíbila, že se podívá na to, jak peníze z fondu správně využít. „Mohla by to být jedna z mála smysluplných věcí po Bémovi,“ dodala.

Jak svým lidem pomáhají strážníci?

Městská policie může strážníkům zraněným ve službě dát jednorázovou výpomoc.

  • V případě invalidity třetího stupně (pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 procent) je to až 700 tisíc, v případě pracovního úrazu s následkem smrti až milion.
  • Od roku 2010 došlo k těžkému zranění dvou strážníků, oba získali odškodné v plné výši.
  • V prvním případě strážníka na ulici bez příčiny pěstí napadl a vážně zranil muž, v dalším pak byl strážník pobodán bezdomovkyní na pražském letišti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek