metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Pomník padlých policistů a hasičů na pražském Karlově. | foto: Nadacepah.cz

Nadace pomáhá rodinám hasičů a policistů, město jí ale nedá ani korunu

  8:00
Jediná smyslpná věc, která podle primátorky Adriany Krnáčové zůstala po Pavlu Bémovi, je nadační fond s deseti miliony na účtu. Z něho měly jít prostředky rodinám zahynuvších hasičů, policistů a strážníků, zatím fond nevydal ani korunu. Využití by přitom našel. Kdo má o peníze zájem a dá konečně věci do pohybu nové vedení magistrátu?

Až sedm milionů korun ročně shromáždí a vyplatí Nadace policistů a hasičů na péči o 63 dětí z neúplných rodin a 41 těžce zraněných policistů a hasičů, kteří po pracovním úraze skončili v trvalé invaliditě. Skládají se solidárně policisté, něco dodají i sponzoři. „Od státu nedostáváme na svou činnost ani desetník,“ říká šéf nadace Vladimír Šutera.

Zájem hlásí také Adra, nově by k penězům chtěli i strážníci

Velmi vhod by jim tak přišly peníze, které už od roku 2007 leží ladem na účtu fondu Bezpečná Praha, jehož založení inicioval Pavel Bém. Jde asi o deset milionů, které měly původně na podobné účely směřovat. „Nejde nám o jednorázové odškodnění, ale o vytvoření systému,“ říká Šutera. Nadace se již snažila s vedením Prahy u uvolnění prostředků jednat, bez úspěchu.

O to samé se pokoušela v minulosti také ADRA (vyhlašovatel ceny Michala Velíška), nově také pražští strážníci. „Vedení městské policie vnímá existenci fondu jako velmi potřebnou. Z tohoto důvodu jsme v létě začali jednat s představiteli fondu ohledně spolupráce,“ sdělila mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Podívám se na to, říká Krnáčová

Všechny oslovené organizace si slibují, že s novým vedením města bude ohledně čerpání prostředků z fondu kloudnější řeč. „Věřím, že peníze najdou smysluplné uplatnění a že kromě auditorů a různých placených kontrolorů konečně začnou pomáhat těm, kterým pomáhat mají,“ dodává Šutera. Také primátorka Adriana Krnáčová nedávno Metro.cz přislíbila, že se podívá na to, jak peníze z fondu správně využít. „Mohla by to být jedna z mála smysluplných věcí po Bémovi,“ dodala.

Jak svým lidem pomáhají strážníci?

Městská policie může strážníkům zraněným ve službě dát jednorázovou výpomoc.

  • V případě invalidity třetího stupně (pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 procent) je to až 700 tisíc, v případě pracovního úrazu s následkem smrti až milion.
  • Od roku 2010 došlo k těžkému zranění dvou strážníků, oba získali odškodné v plné výši.
  • V prvním případě strážníka na ulici bez příčiny pěstí napadl a vážně zranil muž, v dalším pak byl strážník pobodán bezdomovkyní na pražském letišti.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek