metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Náplavky v roce 2022. Méně mejdanů u řeky, více toalet a kultury

  18:44
Části náplavek budou bez alkoholu. Město sem chce přitáhnout více kultury. Vrátí se Formani.

Další 2 fotografie v galerii
Smíchovská náplavka | foto: SCOPE Productions

Do života na náplavce na dvě léta zasáhla koronavirová epidemie. Město přesto chce situacím s hlukem a nepořádkem, jako tomu bývalo před koronavirem, s novou sezonou předejít. Chce, aby pražské náplavky byly letos klidnější, bezpečnější a kulturnější.

„V minulém období se nám podařilo ukončit zásadní část revitalizace obou břehů pražských náplavek. Otevřeli jsme pro veřejnost například Čapadlo Hollar, propojili oba břehy přívozem Šemík. Hlavním cílem do dalšího období je dále pokračovat v nastavené strategii, tedy náplavky propojené, klidnější, bezpečnější a kulturnější. Díky výsledkům výzkumu veřejného mínění, který jsme si nechali zpracovat, je tato změna znát avíce než dvě třetiny návštěvníků ji vítají,“ vypočítává radní pro oblast financí a majetku Jan Chabr.

Na pražskou náplavku se letos opět vrátí festival ARENA bratří Formanů. „Předcházet tomu bude květnový festival Ratolestfest, který s dětským programem obsadí obě nábřeží. Nebudou chybět tradiční Food festy na Hořejším nábřeží každou druhou sobotu v sezoně, každou sobotu Farmářské trhy na Rašínově nábřeží a řada dalších akcí,“ vysvětluje kurátor pražských náplavek Petr Hozman „V rámci zklidnění nočních náplavek připravujeme bezalkoholovou zónu. Konzumace alkoholu bude zakázána od půlnoci do devíti hodin ráno a dodržování nařízení budeme ve spolupráci s bezpečnostními složkami kontrolovat,“ připomíná radní Chabr.

Město hodlá dál do náplavek investovat. Slibuje nové lavičky, toalety, osvětlení a také kamery kvůli bezpečnosti. 

Oficiální začátek sezony je naplánovaný na duben. Uskuteční se tady velikonoční slavnosti. V květnu se chystá festival pro děti Ratolestfest. Fanoušci dobrého jídla a pití nepřijdou o své oblíbené gastronomické festivaly, farmářské trhy, plánuje se tady výtvarný festival Prague Biennale, veslařský závod Pražské primátorky nebo Designblok. V říjnu náplavky pestrobarevnými světly osvítí Signal festival.  

Postupně bude ožívat také stále polozapomenutá náplavka u Dvořákova nábřeží, které se táhne od Rudolfina ke Štefánikovu mostu.

Náplavkové problémy

  • Pražské náplavky se v posledních několika letech staly zajímavým místem pro tisíce Pražanů a turistů. Do dříve liduprázdných míst, kde pod Palackého mostem fungoval jen bar s multikulturním programem s názvem Bajkazyl, to před několika lety přitáhlo také mnoho podnikatelů. A obyvatelé si začali stěžovat na velký noční hluk.
  • Spor s nimi například vedl provozovatel lodě (A)void Floating Gallery, kde se do povolené 22. hodiny konaly koncerty a zábava dál pokračovala v podpalubí. Provozovatel ale upozorňoval, že program je především umělecký a že mnohem hlučnější jsou sousední „barolodě“. 
  • Radní Chabr při představování plánu na letošek mluvil také o Čapadle Hollar, které se nachází nedaleko kavárny Slavia pod Smetanovým nábřežím. Také toto místo mělo při startu problémy. Podle místních je Praha prezentovala jako místo setkávání, ale lidé z programu spíše „četli“ párty určené pro turisty. Upozorňovali na hluk kapel a DJů, předražené občerstvení a minimum slibovaných akcí. „Podle tiskové zprávy by se zde neměl podávat tvrdý alkohol, mají tu být lekce jógy a celý poloostrov má být odpočinkovou zónou, jenže vše je přesný opak,“ psal na Facebooku v době, kdy bylo čapadlo otevřeno, tedy v červnu loňského roku Erik Vlček z Divadelní ulice. Po jeho příspěvku se strhla debata. Zaznívaly také obavy, že tímto stylem dochází ke komercionalizaci veřejného prostoru. Město i správce náplavky nakonec na výtky obyvatel reagovali a provoz Čapadla Hollar upravili tak, jak byl například primátorem Zdeňkem Hřibem, který se tu nechal vyfotit s pivem, původně představen.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek