metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Nejvíc jsou děti hodné, když mě spatří, říká Pan Čert ze Staroměstského náměstí

  7:32
Už z dálky budí respekt. Možná jste také potkali rohatého muže s holí a kopyty na Staroměstském náměstí. V pondělním vydání deníku Metro jsme otiskli fotografii od čtenáře, který si myslel, že vyfotil krampuse. Ale pravdou je, že se jedná o čistokrevného českého čerta - Michala „Hirotara“ Dvořáka.
Byli jste letos hodní?

Byli jste letos hodní? | foto: Archiv Pana ČertaMetro.cz

Čerti s Mikulášem chodí mezi lidi na začátku prosince. Náš čtenář Vás vyfotil v tramvaji. Kam jste měl namířeno?

Váš čtenář mne vyfotografoval cestou do mého skromného malého pekla, když jsem jel ze Staroměstského Náměstí. Rozhodl jsem se totiž letos ozvláštnit trochu lidu pražskému a turistům adventní čas.

Čert totiž nikdy nespí, a podle starých legend právě čerti se nejvíce objevovali přes čas adventu a nikoli jen pátého a v jiných krajích šestého prosince. Navíc najdeme i mnoho pohádek, kde se čerti objevovali v kteroukoli roční i denní dobu a často čerty můžeme potkat i na masopustních průvodech a jiných vesnických slavnostech.

Pan Čert v tramvaji.

Býváte na Staroměstském náměstí často?

Na Staroměstském náměstí jsem byl k vidění již od prvního prosince a pak až na výjimky téměř každý den v odpoledních a večerních hodinách.

Jak děti v Praze zlobí nejvíc?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Některé děti zlobí, jsou drzé, odmlouvají a jiné jsou zase hodné. A nejvíc hodné jsou tehdy, když mne spatří.

Čeho se bojí?

Některé děti se bojí už jen mé přítomnosti, jiné se bojí až při bližším pohledu, kdy vidí detaily očí a jiné se nebojí vůbec. A věk v tomto případě nehraje žádnou roli.

Některé děti, roční či dvouroční se i smály tomu, když jsem je vzal do náruče a fotily se se mnou, pak jsou i náctiletí, které se s brekem schovávaly a utíkaly. Osobně děti nestraším, jsem spíše taková tichá a klidná autorita, vědom si své strašidelnosti. Nepotřebuji děti nijak více strašit, či na ně křičet. Naopak se snaží často dětem domluvit, aby byly hodné, a uplakaným dětem dám sem tam nějakou laskominu.

Jak dlouho se už převlékáte za čerta? A co vás k tomu vede?

Za čerta po Praze chodím pravidelně již šestý rok. Každý rok kostým nějak poupravím, změním, vylepším. Je to jeden z mých mnoha koníčků. Dělám to zejména pro zábavu a pro pobavení lidí okolo. Já z toho mám dobrý pocit a mnoho lidí vzpomínku, zážitek či pěknou fotku.

Žádný krampusch, ale český čert.

Masku jste si vytvořil sám?

Maska je vytvořená původně z jedné latexové masky, kterou jsem před lety dostal, je však značně předělaná, upravená tak, aby seděla lépe na obličeji a působila živějším dojmem, jsou tak vidět i náznaky mimiky, přidal jsem pravé rohy, paruku atd. Kostým je pak kompletně má výroba za použití látek, kůže a kožešin, řetězů a hole.

Na co jste na své masce nejvíc pyšný?

Jsem pyšný na to, že je to má ruční práce a odměnou je mi často kladné hodnocení od lidí okolo, jako že jsem pořádnej čert, jak má vypadat. Největší úspěch slaví kopyta a barevné čočky.

Nezapařuje se vám pod gumovou maskou obličej?

Trochu ano, hlavně jsem pod maskou i nalíčený, protože některé části mého obličeje jsou vidět, zejména oči a ústa, ale díky úpravám, které jsem na masce provedl je to znatelně menší problém, než když jsem v této masce začínal před šesti lety.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek