metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela
Sestry boromejky | foto: ČTK

Nestaráme se jen o prezidenty, říká za sestry boromejky Bohuslava Marie Kubačáková

  12:08
Sestry boromejky požádala rodina prezidenta Zemana o pomoc. O Miloše Zemana v současné době pečuje jedna ze sester boromejek. Rozhovor Metru poskytla generální představená sestra Bohuslava Marie Kubačáková.

Bude se jedna z vašich sester starat o prezidenta po celou dobu jeho rekonvalescence, jež je odhadována na několik týdnů?
Zatím to nelze přesně odhadnout. Bude záležet na našich možnostech, vyjádření lékařského konzilia a potřebě rodiny. Jsme připraveni panu prezidentovi poskytnout péči v délce, jaká bude potřeba. 

Kde je najdete

  • Sestry boromejky zatím v Praze působí pouze ve vlastní Nemocnici Pod Petřínem (přes dvacet sester) a v Domově sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích.
  • Domácí zdravotní péči zatím neprovozují, nicméně ji v nemocnici již intenzivně připravují.
  • Její spuštění je naplánováno na začátek roku 2014.
  • O péči bude moci požádat každý, kapacita bude reagovat na poptávku. 

V minulosti sestry boromejky pečovaly též o prezidenta Havla. Hraje nějakou roli společenské postavení pacienta?
V poslední době jsme se dostaly do pro nás překvapivé situace, neboť se běžně staráme o potřebné nemocné pacienty. Naše zařízení jsou otevřená všem. Péče o pana prezidenta Havla byla svým způsobem pro nás výjimečná. Primárně pro naši službu nehraje společenské postavení těch, kterým sloužíme, roli. Naším posláním je sloužit chudým, nemocným, potřebným lidem. Kdo je dnes chudý? Ne jen ten, kdo není materiálně zajištěn. Současné formy chudoby jsou i ztráta smyslu života, pocit osamělosti a beznaděje, nedostatek lásky, hledání životních hodnot... Naše sestry pracují kromě nemocnice a domovů pro seniory i u nemocných s Alzheimerovou chorobou, umírajících v hospici, spolupracují s vězeňskou službou, starají se o bezdomovce či mládež s výchovnými problémy.

Je překážkou pro poskytnutí vašich služeb skutečnost, že je pacient ateista, nebo se pomoc dostane každému?
Pomoc a službu poskytujeme úplně každému, bez rozdílu. Jsme limitováni jenom počtem lůžek. Většina zaměstnanců v našich zařízeních je civilní personál, ať už věřící či nevěřící, a přesto si tato zařízení uchovávají dobrou pověst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek