Kam za krokodýlyHolešovická zoo sídlí na adrese Tusarova 1548/39.
|
Krokodýli jsou masožravci a to i ti, které chovají v holešovické krokodýlí zoo. „Dáváme jim části drůbeže, například kuřecí stehna, žaludky či játra. Chutnají jim i ryby a laboratorní hlodavci,“ představuje jídelníček krokodýlů kurátor plazů Josef Nykodym.
To, že se krmení odehrává v noci, má svůj důvod. „Krokodýli se za tmy chovají jinak. Obvykle jsou aktivnější. V rámci večerní prohlídky si tedy procházíme jen za svitu baterky všechna terária, krokodýly krmíme, vyprávíme o jejich povahách a životě,“ zve na netradiční prohlídku Nykodym.
Kdo si chce zajímavosti z života krokodýlů poslechnout a není zrovna noční tvor, ten může do zoo dorazit i ve dne. „Oblíbená jsou komentovaná krmení, která pravidelně pořádáme ve čtvrteční podvečer a během víkendu. Pravidelně nás navštěvují i školy, počínaje mateřskými, přes základní, až po střední,“ nabízí další zážitky kurátor.
V krokodýlí farmě jsou připraveni i na návštěvu těch nejmenších. „Máme zde koutek, kde si děti u stolečku kreslí a vybarvují krokodýlí omalovánky. Jejich díla jsou u nás vystavena. Děti mají rády i našeho dřevěného krokodýla,“ představuje dětský program kurátor.
Zoo chová celkem 26 exotických tvorů. „Máme kajmany, krokodýly a aligátory, celkem deset různých druhů. Kolekci už v nejbližší době rozšíříme i o terária s hady,“ slibuje Nykodym.
Největší chloubou zdejší farmy je samice krokodýla kubánského. „Tu jsme získali společně s další samicí stejného druhu jako čerstvé mládě už v roce 1988. Po nějakém čase byly předány do jiných chovatelských zařízení. Tam strávily většinu života, ale souhrou osudu se nám letos v únoru po více než čtvrtstoletí vrátily zpět. Nyní jim je 27 let. To zhruba odpovídá lidskému věku, krokodýli totiž běžně žijí 60 až 100 let,“ představil zatím největší obyvatelku stanice Nykodym.
Samička Kalypso měří přes dva metry. Za pár let ale její primát překonají jiní zdejší plazi. Aligátoři severoameričtí Otto a Hilda totiž rostou tempem 30 centimetrů ročně. Ačkoliv se zdejší krokodýli a aligátoři často liší velikostí i počtem zubů, jedno mají společné. Z volné přírody nepochází žádný.
„Všichni přišli na svět v evropských zoo, privátních chovech nebo farmách. Naši chovanci pocházejí z Česka, Německa, Francie, Číny, Guyany nebo Kuby,“ doplnil kurátor.
Zoo, která funguje více než rok, má i řadu povinností. „Je třeba splňovat veterinární předpisy závazné pro zoologické zahrady, spolupodílet se na ochranářských a výzkumných projektech a věnovat se vzdělávání návštěvníků,“ nastínil Nykodym.