metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Noc kostelů 2021. Tématem letošního ročníku je ekologie

  17:00
Od roku 2009, kdy se Noc kostelů v Česku konala poprvé, narostl počet z pouhých 25 na letošních více než 1000 míst.
ilustrační snímek | foto: MAFRA

Mají své osobité kouzlo a obvykle se do těchto míst běžný návštěvník nedostane. I proto se už potřinácté otevírají chrámy, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře i rajské zahrady všem, kteří si tato místa a prostory chtějí „užít“ ve večerním čase.

Pro letošní Noc kostelů organizátoři vybrali motto ze Žalmu 104, podobně jako tomu bylo v roce 2020. V textu této duchovní biblické písně se nejen objeví slovo noc, ale také se zde zmiňuje les azvířata, takže je patrné, kam letošní Noc kostelů míří.

Novinka

Mobilní aplikace

 • Novinkou letošního ročníku je speciální aplikace pro Android Noc kostelů.
 • Připravili ji na brněnském biskupství, pomůže k snazší orientaci v programu.

Téma ekologie pořadatelé převzali od organizátorů z Vídně, odkud do Česka myšlenka akce právě v roce 2009 přišla. Nápad s ekologickým tématem vznikl loni, kdy se Noc kostelů měla konat 5. června, tedy na Mezinárodní den životního prostředí. Kvůli koronaviru se akce v Rakousku nakonec vůbec nekonala, a tak téma zůstalo na letošní rok. V Česku se Noc kostelů loni podařilo přesunout na 12. června, kdy ji tehdejší rozvolnění opatření umožnilo uspořádat.

Letošní akci opět budou provázet přísná bezpečnostní opatření. Všudypřítomná tak bude nejen dezinfekce rukou, pořadatelé žádají i o dodržování dalších zásad, jako je omezení fyzického kontaktu, a pokud možno nedotýkání se nikoho a ničeho.

Všichni návštěvníci by po celou dobu akce měli mít řádně nasazený respirátor či nanoroušku. Měli by mít u sebe doklad o platném negativním testu, potvrzení o prodělaném onemocnění či potvrzení o očkování.

Nabídka je velmi pestrá

V Praze se při Noci kostelů nabízejí programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle návštěvník nedostane.

 • U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou.
 • Programová brožura letos z časových důvodů k dispozici nebude, zato bude možné navštívit mnoho míst virtuálně díky streamování některých programů a přímému  vysílání TV Noe.
 • V Praze 4 v Hodkovičkách v kapli sv. Bartoloměje bude možné od 15.10 do 23.55 rozsvítit svíčku za své blízké.
 • Dát si svíčky požehnat můžete od 17 hodin v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých na Spořilově. Na stejném místě od 23 hodin vystoupí mužská vokální skupina 10men pod vedením uměleckého vedoucího Marka Rajnocha.
 • Sbor Alberta Schweitzera v Praze 4 nabídne od 19.00 koncert saxofonového kvarteta. Ke slyšení budou skladby od baroka až po současnost.
 • Sbor ČCE ve Vršovicích zve na výstavu ilustrací biblických postaviček pro děti.
 • Záběhlický kostel Narození Panny Marie nabídne prezentaci vybavení kostela, liturgických potřeb, Písma svatého a života farnosti.
 • Průvodci z řad členů sboru dřevěného evangelického kostela v Modřanské ulici v Braníku povyprávějí o budově i životu společenství původně provizorního kostela v bývalém vápencovém lomu na břehu Vltavy. Uvidíte také interaktivní výstavu Bible všemi smysly – můžete zalistovat Biblemi v mnoha jazycích, přivonět si k biblickým rostlinám, zjistit, co se píše o mandlích, česneku, olivách i dalších plodech.
 • Více na na nockostelu.cz
Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek