metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Nová hospoda na Žižkově se prodraží už o šest milionů korun

  10:46
Původním záměrem žižkovské radnice bylo postavit na Parukářce novou hospůdku za osm milionů. Podle posledních informací však za šest let příprav stavba podražila téměř dvojnásobně.
Hospůdka na Parukářce. Nová budova vyroste podél opěrné zídky.

Hospůdka na Parukářce. Nová budova vyroste podél opěrné zídky. | foto: Metro.cz

S navýšením ceny, kterou by radnice Prahy 3 měla zaplatit za novou stavbu občerstvení na Parukářce, nesouhlasí Občanské sdružení Parukářka i mnohou dalších obyvatel.

„Ať radnice staví dětská hřiště nebo veřejné knihovny, ale proč by měla stavět veřejné občerstvení? Z našeho pohledu by bylo nejlepší, kdyby stavbu financoval soukromý investor. Pak nemusíme řešit, kolik to nás, daňové poplatníky, bude stát,“ říká předseda sdružení Lubomír Soudek .

Druhá a konečná studie nové hospůdky z roku 2014 počítala s částkou deseti milionů. O několik měsíců později ale je cena o čtyři­miliony vyšší.

Stavbu prodraží vodovodní a elektrické přípojky

Podle projektanta Michala Kuzemenského za to mohou hlavně nově navržené přípojky vody a ­elektřiny. Roli také mělo sehrát zvětšení prostoru kvůli možnosti pozdějšího výběru vytápění.

„Od počátku bylo zřejmé, že se cena bude přibližovat ­astronomickým částkám, aby na tom radnice co nejvíc vydělala,“ dodává vlastník současné hospůdky Vladimír Gregůrek, na kterou už několik let platí demoliční výměr.

O tom, že by hospůdku financoval soukromý investor však Praha 3 neuvažuje. „Tato varianta je využívána jen tehdy, pokud obec nemá peníze. Náš rozpočet je miliarda korun, z toho vyplývá, že cena nové Parukářky pro radnici není nikterak závratná,“ tvrdí zastupitel Prahy 3 Ondřej Rut.

Zástupci Občanského sdružení Parukářka vidí řešení problému v důkladné komunikaci s městskou částí. Petice nebo referendum podle nich nejsou účinné. Veřejných čtrnáct milionů by podle svého názoru raději viděli například jako investici do údržby zeleně.

Autor: Denisa Mokřížová Metro.cz

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek