metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 13 David Vodrážka | foto: Praha 13

Obchodní centrum Lužiny je třeba opravit, říká starosta Prahy 13

  11:14
Obchodní centrum Lužiny čeká zásadní proměna. Starosta Prahy 13 David Vodrážka promluví s investorem, aby se sešel s místními obyvateli. Část z nich se totiž projektu obává. "Rekonstrukci vítáme," řekl však Vodrážka v rozhovoru pro Metro.

Nedávno si někteří obyvatelé Prahy 13 stěžovali na plánovanou rekonstrukci stávajícího obchodního centra Lužiny. Jak na celou věc nahlíží vedení městské části?
Jde o rekonstrukci obchodního centra, které zde funguje už řadu let, nikoli o jeho zvětšení. Nedojde ani ke změně způsobu užívání objektu, pro který byl kdysi zkolaudován. Nadále zde budou prodejny a provozovny služeb, které slouží především obyvatelům okolního sídliště. Rekonstrukci vítáme, protože objekt byl ve velmi špatném stavu a jeho zkvalitnění bude přínosem pro zdejší obyvatele.

Někteří obyvatelé Prahy 13 chtějí, aby městská část uspořádala veřejnou diskusi na téma rekonstrukce obchodního centra Lužiny. Uvažujete o této diskusi?
Tady je nutno zdůraznit, že jde o soukromý objekt, který chce vlastník za své prostředky zmodernizovat. Nejde o novou výstavbu, ani o investici z veřejných prostředků. Takže městská část nemá důvod ani oprávnění k tomu svolávat nějaké veřejné shromáždění. Mohu pouze požádat investora, a to také udělám, aby sám svolal setkání, kde by rekonstrukci prezentoval a odpověděl na dotazy účastníků. Ale je na něm, zda na to přistoupí.

Uklidňujete obyvatele, že jde pouze o rekonstrukci. Znamená to, že se nebude centrum rozšiřovat?
Přesně tak. Centrum zůstává v současném půdoryse. Velkým přínosem bude zastřešení atria ve středu stavby.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Čeho se podle vás lidé vlastně bojí, že rekonstrukci nechtějí?
Jde o aktivity spolku občanských sdružení, který se při podobných příležitostech zviditelňuje a snaží se získat příznivce populistickými argumenty. Podle mého názoru většina obyvatel rekonstrukci vítá. Mnoho lidí se nás v minulosti ptalo, kdy už se s tou hrůzou bude konečně něco dělat.

Spolek občanských sdružení si stěžoval na vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem. Je tento postup běžný?
Vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem je zcela zákonný postup. Tento certifikát má podle platné právní úpravy stejné účinky jako stavební povolení vydané stavebním úřadem. Stavební úřad zde má pouze evidenční roli. V případě nějakých zásadních námitek může rozhodovat jedině soud.

Padla stížnost, že po rekonstrukci bude na místě málo parkovacích míst... Na sídlišti Lužiny je dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, který vůbec nesouvisí s obchodním centrem. Je to tím, že obyvatelé sídliště mají dnes mnohem více aut než architekti před lety předpokládali. A také nám v okolí stanic metra parkují mimopražští řidiči, kteří dojíždějí do centra do zaměstnání. Proto uvažujeme, stejně jako Praha 5 a 6, o zavedení parkovacích zón. Rekonstrukce obchodního centra ale provoz na sídlišti nezvýší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek