metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 13 David Vodrážka | foto: Praha 13

Obchodní centrum Lužiny je třeba opravit, říká starosta Prahy 13

  11:14
Obchodní centrum Lužiny čeká zásadní proměna. Starosta Prahy 13 David Vodrážka promluví s investorem, aby se sešel s místními obyvateli. Část z nich se totiž projektu obává. "Rekonstrukci vítáme," řekl však Vodrážka v rozhovoru pro Metro.

Nedávno si někteří obyvatelé Prahy 13 stěžovali na plánovanou rekonstrukci stávajícího obchodního centra Lužiny. Jak na celou věc nahlíží vedení městské části?
Jde o rekonstrukci obchodního centra, které zde funguje už řadu let, nikoli o jeho zvětšení. Nedojde ani ke změně způsobu užívání objektu, pro který byl kdysi zkolaudován. Nadále zde budou prodejny a provozovny služeb, které slouží především obyvatelům okolního sídliště. Rekonstrukci vítáme, protože objekt byl ve velmi špatném stavu a jeho zkvalitnění bude přínosem pro zdejší obyvatele.

Někteří obyvatelé Prahy 13 chtějí, aby městská část uspořádala veřejnou diskusi na téma rekonstrukce obchodního centra Lužiny. Uvažujete o této diskusi?
Tady je nutno zdůraznit, že jde o soukromý objekt, který chce vlastník za své prostředky zmodernizovat. Nejde o novou výstavbu, ani o investici z veřejných prostředků. Takže městská část nemá důvod ani oprávnění k tomu svolávat nějaké veřejné shromáždění. Mohu pouze požádat investora, a to také udělám, aby sám svolal setkání, kde by rekonstrukci prezentoval a odpověděl na dotazy účastníků. Ale je na něm, zda na to přistoupí.

Uklidňujete obyvatele, že jde pouze o rekonstrukci. Znamená to, že se nebude centrum rozšiřovat?
Přesně tak. Centrum zůstává v současném půdoryse. Velkým přínosem bude zastřešení atria ve středu stavby.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Čeho se podle vás lidé vlastně bojí, že rekonstrukci nechtějí?
Jde o aktivity spolku občanských sdružení, který se při podobných příležitostech zviditelňuje a snaží se získat příznivce populistickými argumenty. Podle mého názoru většina obyvatel rekonstrukci vítá. Mnoho lidí se nás v minulosti ptalo, kdy už se s tou hrůzou bude konečně něco dělat.

Spolek občanských sdružení si stěžoval na vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem. Je tento postup běžný?
Vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem je zcela zákonný postup. Tento certifikát má podle platné právní úpravy stejné účinky jako stavební povolení vydané stavebním úřadem. Stavební úřad zde má pouze evidenční roli. V případě nějakých zásadních námitek může rozhodovat jedině soud.

Padla stížnost, že po rekonstrukci bude na místě málo parkovacích míst... Na sídlišti Lužiny je dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, který vůbec nesouvisí s obchodním centrem. Je to tím, že obyvatelé sídliště mají dnes mnohem více aut než architekti před lety předpokládali. A také nám v okolí stanic metra parkují mimopražští řidiči, kteří dojíždějí do centra do zaměstnání. Proto uvažujeme, stejně jako Praha 5 a 6, o zavedení parkovacích zón. Rekonstrukce obchodního centra ale provoz na sídlišti nezvýší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek