metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Obyvatelé Prahy 10 poslali svou místostarostku Ivanu Cabrnochovou do senátu

  8:30aktualizováno  17:12
Senátorkou za obvod Praha 10 bude místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ s podporou ČSSD). Ve volebním finále porazila lékařku Janu Duškovou (za ANO). K urnám dorazila ani ne desetina voličů. Finalistky dělilo 132 hlasů.
Ivana Cabrnochová (vlevo) a Jana Dušková | foto: ČTK

Cabrnochová dostala ve druhém kole doplňovacích senátních voleb procenta hlasů 50,91 procenta hlasů. Volilo ji 3664 lidí. Duškové odevzdalo hlas 49,08 procenta zúčastněných voličů, bylo jich 3532. Účast činila 8,75 procenta.

ANO nebude mít do října v senátu zastoupení

„Rozhodlo to, že jsem v těsném kontaktu s obyvateli desítky,“ řekla Cabrnochová. Z vítězství má velkou radost, cítí ale pokoru a závazek. V horní komoře by se chtěla věnovat dopravě nebo evropským záležitostem a dbát na to, aby z ní vycházely kvalitní zákony.

Dušková pokládá volby za zajímavou zkušenost. „Ráda pomůžu dalším kandidátkám a kandidátům ANO v říjnových volbách,“ sdělila v tiskové zprávě. Cabrnochové gratulovala a doufá, že Senátu dodá elánu. Výhra Cabrnochové znamená, že hnutí ANO nebude mít aspoň do říjnových řádných voleb ve 27 obvodech v horní komoře zastoupení. Předsedu hnutí Andreje Babiše mrzí slabá volební účast. „Doufám, že v říjnu bude vyšší a voliči budou hlasovat pro změnu,“ sdělil v tiskové zprávě.

Cabrnochová nahradí Štětinu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že vítězství Cabrnochové ukazuje, že i v Praze má reálnou šanci na úspěch i kandidát levého středu. „Vítězství společné kandidátky SZ a ČSSD je pro nás povzbuzením před nadcházejícími komunálními a senátními volbami a také potvrzením faktu, že ve volbách rozhoduje skutečně každý hlas,“ sdělil v tiskové zprávě.

Cabrnochová nastoupí v horní komoře za Jaromíra Štětinu, jenž se letos stal europoslancem za TOP 09. Mandát bude mít na dva roky. Ambicí Cabrnochové je vytvořit v Senátu klub zelených s Liborem Michálkem, Eliškou Wagnerovou a dalšími kandidáty za Stranu zelných, pokud uspějí v říjnových volbách. Doufá, že jim svým vítězstvím 'otevřela dveře'.

Ivana Cabrnochová

Místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová

  • Od června 2012 je místostarostkou radnice Prahy 10; zastupitelkou této městské části je od října 2006.
  • Od roku 2006 je členkou Strany zelených.
  • Narodila se 25. srpna 1974 v Praze a absolvovala střední zdravotnickou školu v Praze (obor zdravotní laborantka). V letech 1994-1995 pracovala v oddělení klinické hematologie a krevní transfuze motolské nemocnice v Praze a poté v oddělení klinické biochemie Nemocnice Na Homolce.
  • V roce 2006 dokončila studia na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK (obor tělesná a pracovní výchova zdravotně postižených) s titulem magistr.
  • Má dceru a dva syny.
  • Jako zastupitelka Prahy 10 mimo jiné přispěla k rozsáhlé rekonstrukci Malešického parku, který je nyní vhodný i pro vozíčkáře. Stála i za otevřením veřejných knihoven v Heroldových sadech a v parku Malinová-Chrpová, kde si lidé mohou bezplatně vypůjčit knihu, či tam naopak umístit přebytky ze svých knihoven
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek