metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák. | foto: Vysoká škola ekonomická

Od devadesátek učíme aktuálně a moderně, míní rektor Vysoké školy ekonomické

  15:13
Vysoká škola ekonomická (VŠE) slaví sedmdesáté výročí. V současnosti se pyšní 15 tisíci studentů. Jak se škola postupem let změnila? Proč je důležité věnovat pozornost ekonomice v návaznosti na studenty? Kam škola bude směřovat dalších sedmdesát let? Na tyto a další dotazy odpovídal rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák.

Co se podle vás za 70 let působení nejvíce změnilo?
Především obsah výuky a zapojení školy do mezinárodní spolupráce. První polovina 70leté historie byla spojena s výukou ekonomie v duchu centrálně plánované ekonomiky a škola mohla rozvíjet zahraniční vztahy pouze v rámci tehdejšího socialistického bloku. Od počátku 90. let se však VŠE vydala na cestu budování moderní západní ekonomické univerzity. Dramaticky se změnil obsah výuky, do které se rychle dostaly aktuální ekonomické teorie a principy fungování tržní ekonomiky. Škola se otevřela i široké mezinárodní spolupráci. A to jak v oblasti studentských výměn, tak v oblasti pedagogické a vědeckovýzkumné.

Kolik máte v současnosti studentů?
Momentálně u nás studuje téměř 15 tisíc lidí. Devět tisíc z nich je na bakalářském stupni, přes pět tisíc na magisterském a přes tři sta studentů na doktorském.

Proč je podle vás důležité ekonomicky vychovávat a vzdělávat studenty? Prosperující ekonomika je předpokladem nejen pro stabilní zvyšování životní úrovně obyvatel, ale zásadním způsobem ovlivňuje i celkový vývoj demokracie celé společnosti. A klíčovým předpokladem pro rozvoj ekonomiky jsou vzdělaní ekonomové, kteří mají nejen vize, ale rovněž schopnosti a vědomosti, jak těchto vizí dosáhnout.

Jak byste čtenářům přiblížil důležitost VŠE?
Absolventy byli dva čeští prezidenti, šest předsedů vlád, všichni guvernéři České národní banky. Dále bývalé studenty najdeme na vrcholových pozicích mnoha významných firem i ve státní správě. Myslím si, že z toho je patrné, jak významná je Vysoká škola ekonomická pro celou naši společnost.

Kam škola bude směřovat po dalších sedmdesát let?
VŠE bude dále cílevědomě pokračovat v naplňování své vize, kterou je zaujmout vedoucí postavení na trhu manažerského, ekonomického a informatického vzdělávání v zemích střední Evropy. Chceme být vyhledávanou mezinárodně respektovanou výzkumnou univerzitou, poskytující elitní bakalářské, magisterské a doktorské vzdělání v manažerských, ekonomických, informatických a příbuzných oborech, mimo jiné také kvalitní programy celoživotního vzdělávání, určené špičkovým manažerům. Budeme vychovávat takové absolventy, kteří budou mít potřebný potenciál posilovat v rámci svého profesního působení širší sociálně-morální a environmentální odpovědnost ve společnosti.

Oslavy už jsou v plném proudu. Na co se můžeme těšit?
Nejdůležitější akcí, na které bychom si chtěli připomenout toto významné jubileum, bude největší absolventská akce v historii školy s názvem VŠE Alumni Homecoming. Tato akce bude probíhat v sobotu 21. října od 10 hodin. Účastníci se mohou těšit na zajímavé přednášky, program fakult nebo networking s bývalými spolužáky a pedagogy, budou se moci podívat, jak vypadá škola nyní, a dostanou se také do míst, ve kterých během svého studia možná nikdy nebyli. Čeká nás také vědecká rada s konferencí o současnosti a budoucnosti české ekonomiky a vysokoškolského vzdělávání a v neposlední řadě Ples Vysoké školy ekonomické.

K výročí jste si nadělili modernizaci výuky. V čem bude spočívat?
Aktuálně využíváme potenciálu Národního plánu obnovy, díky kterému jsme zintenzivnili již dříve zahájené projekty modernizace metod výuky a digitalizace svých procesů. Budujeme například coworkingové prostory a moderní multimediální studio, představujeme učebny tak, aby byly vhodnější pro týmovou práci, prezenční výuku doplňujeme úkoly v systému LMS Moodle tak, aby ve studentech podněcovaly kritické myšlení a zpětnou vazbu. V neposlední řadě jsme odsouhlasili novou podobu státních závěrečných zkoušek, které budeme daleko více stavět na obhajobě originální závěrečné práce a schopnosti její aplikace dle zaměření studia.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek