metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Bývalý místostarosta Ondřej Prokop. | foto: archiv

Odvolaný místostarosta Prahy 11 Prokop: Kritizovat Hřiba za jeho křivárny se mi nevyplatilo

  15:28
Ondřej Prokop byl ještě minulý týden místostarostou Prahy 11. Po svém pátečním odvolání z funkce koalicí PirSTAN a SPOLU je z něj však již pouze řadový zastupitel. „Stojím si za tím, že důvodem mého odvolání jsou má odhalení, která mnohým členům zastupitelstva a magistrátu byla velmi nepohodlná. Očividně přišel rozkaz shora. Zkrátka, dovolil jsem si poukazovat na křivárny primátora Zdeňka Hřiba na magistrátu, a to se nesmí,“ říká pro deník Metro bývalý místostarosta Prokop za hnutí ANO 2011.

Jste známý tím, že se do vedení magistrátu strefujete pravidelně. Když jsme si povídali před měsícem, zmiňoval jste třeba jeho liknavost při řešení bytové politiky či populismus. Čím jste od té doby přitvrdil, že vás měli kvůli vašim výrokům odvolat?
V posledních dnech šlo třeba o rozdání více než stovky milionů korun během jednoho roku na IT zakázkách známým z Pirátské strany nebo otevření kauzy o zaměstnávání pirátských trafikantů v Pražském inovačním institutu. Ale to, kde jsem patrně šlápl nejvíce na kuří oko samotnému primátorovi a našemu pirátskému starostovi Dohnalovi, je Aréna ledových sportů. Jsem přesvědčen, že moje odvolání bylo hlavně kvůli ní.

K aréně se ještě vrátíme. Jak zastupitelé odůvodnili vaše odvolání?
Na zastupitelstvu nezazněl jediný důvod, žádná výhrada k mé práci a v koalici jsme problémy neměli. Po mých četných námitkách a dožadování se toho, aby zazněly důvody mého odvolání, se zjevilo vysvětlení na Facebooku až po mém odvolání. Z facebookové stránky jsem se dočetl, že to bylo kvůli nevěnování se městské části a údajně zpackané zakázce na kácení rizikových stromů. Zde mí bývalí kolegové tvrdí, že jsem pokácel v areálu školky topoly za částku místo nějakých čtyř set tisíc korun, které nabízela naše společnost Jihoměstská majetková, zhruba dvojnásobnou.

Jak to tedy bylo?
Je to čirá lež, vyfabulovaná kauza, která posloužila jako záminka. Nabídka od Jihoměstské neobsahovala následnou péči, samotné kácení bylo tedy zhruba stejně drahé. Navíc Jihoměstská majetková by to nezvládla interně, šlo o rizikové, složité kácení, na které nemá vybavení a musela by se taktéž obracet na subdodávku. Firma, která kácení provedla, je renomovaná společnost a Praha 11 s ní spolupracuje více než deset let.

Takže k pochybení nedošlo?
Jediné, čím jsem se provinil, bylo upozorňování na cinknuté či pochybné zakázky. V případě objednávky kácení stromů vím o jediné nesrovnalosti, a to, že jeden z úředníků udělal chybu a kolidovala mu mezi sebou nějaká data. Vše ale proběhlo transparentně a dle zákona. Za tím si stojím.

Na Praze 11 také upozorňujete na to, že ve společném podniku výstavby ledové arény dochází k netransparentnímu jednání.
Stručně řečeno, mám podezření na rozkrádání veřejných prostředků, kterému napomáhá Pirátská strana a zástupci Jakub Lepš a Jan Stárek za TOP 09 v radě. Ve vedení společnosti sedí a za městskou část jedná pouze poradce primátora Hřiba Petr Přenosil. Jsem přesvědčen, že mé odvolání bylo právě z důvodu toho, že jsem na tyto věci začal upozorňovat. Je potřeba mě dostat od informací a umlčet. V neposlední řadě bylo mé odvolání vendetou za odvolání pirátské radní pro školství Zuzany Ujhelyiové.

Proč k němu došlo?
Radní byla pod dlouhodobou kritikou nejen zastupitelů, ale především ředitelů škol, kteří proti vedení gesce školství sepsali v únoru tohoto roku dokonce otevřený dopis. Na radní a její postupy si stěžovala i celá řada rodičů.

Co nyní chystáte?
Jsem i přes odvolání připraven s nejvyšším úsilím pomoci Jižnímu Městu a Praze. Pokud budou kolegové stát o pomocnou ruku, rád pomůžu rozdělané projekty dokončit. Ale to teď záleží na nich. Ohledně komunikace s lidmi na sociálních sítích se toho příliš nemění. I nadále budu informovat o všem, co se na Jižním Městě děje. Rád bych se také začal více setkávat osobně. Mám teď trochu víc času. Mí odpůrci mi dali čas na to, abych o tom všem mohl častěji psát a diskutovat s mými sousedy. I to je fajn.

Nechte mluvit Prokopa? Jeho odvolání má více důvodů

  • Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od letošního jara spory. V Praze 11 vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.
  • Na jaře označoval tehdejší místostarosta Prokop za překážku v koaliční spolupráci snižující se počet koaličních zastupitelů za Pirátskou stranu. Spory vyústily v létě, kdy zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN uvedli, že se nadále necítí být vázáni koaliční smlouvou vůči Pirátům. 
  • Zástupci koaličních stran se neshodují hned v několika věcech. Kromě níže zmiňovaného postupu při výstavbě Areálu ledových sportů jde také o rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra. 
  • Právě ta měla posloužit jako další záminka pro Prokopovo odvolání. Zástupci Pirátů uvedli, že Prokop víc než rok záměrně radu neinformoval o tom, že do budovy teče.
  • Na mimořádném pátečním zasedání zastupitelů, kde byl Prokop odvolán, došlo také na pokus odvolat pirátského starostu Prahy 11 Jiřího Dohnala. Na schválení tohoto kroku však nebyl dostatek zdvižených rukou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek