metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Opravdu budou všude jen zastávky na znamení? Ano, klidně i na konečné

  7:00
Už se to blíží. Deník Metro se opět snaží zodpovědět některé palčivé otázky čtenářů v souvislosti se změnou režimu autobusových zastávek. Převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení se kvapem blíží. Dojde k němu již 29. června. Není proto divu, že se stále najde řada Pražanů, kteří mají kolem změn určité nejasnosti.
Na Andělu se kupříkladu místní autobusová zastávka dočkala změny naposled 12. prosince. Vyfasovala digitální odjezdové tabule. | foto: PID

Deník Metro se ve spolupráci s organizátorem dopravy ROPID pokouší na některé nejpalčivější otázky čtenářů odpovědět. Většina čtenářů se totiž, aspoň co se týká těch, kteří nám do redakce píší e-maily, vyjadřuje proti plánovanému zavedení jednotného systému.

Proč nemůžou být zastávky na znamení jen ve večerních hodinách, kdy jezdí méně lidí?
Tuto variantu ROPID v minulosti nejednou zvažoval. Nyní je však situace jiná. „Cílem je vše sjednotit a ubrat poznámky v jízdním řádu, hlášení v zastávkách, které dlouhými texty mate i zahraniční návštěvníky Prahy, a texty na označnících na úkor velikosti čísel linek. Co se týče časů ráno a večer, pravděpodobně by docházelo k nejasnostem ohledně toho, kdy je zastávka na znamení, a kdy již ne,“ říká pro deník Metro mluvčí ROPID Filip Drápal.

Na zastávkách, kde se zastavuje pravidelně a jsou tam čekající lidé, tak obecně podle Drápala sjednocení režimu nevadí. „Nechceme, aby si cestující i řidiči museli neustále hlídat čas a přemýšlet, jestli už odbila ta ‚správná‘ hodina a jestli musí stisknout tlačítko stop, nebo ne,“ dodává Drápal. Nastavení různých časových hranic pro jednotlivé lokality by navíc dle zkušeností lidí z ROPID vedlo k vytváření mnoha různých období, která by vyhovovala režimu na znamení. „Průběžně bychom pak pravděpodobně řešili stížnosti a žádosti o posun této hranice nějakým směrem,“ míní Drápal.

Autobusy již nyní zastávky na znamení projíždějí. Nebude to od července ještě horší?
Když autobus zastávku na znamení projede, přestože v ní chce někdo nastupovat nebo vystupovat, jedná se podle ROPID samozřejmě o chybu řidiče. Na základě informací o konkrétním případu je pak podle Drápala daný řidič na takovou situaci upozorněn, v případě opakování je případně postižen finanční sankcí. „V hlavním městě je momentálně přibližně sedmdesát procent zastávek na znamení, ve Středočeském kraji čtyřicet procent. Někteří cestující a bohužel i řidiči je stále považují za méně důležité, což vede k jejich přehlížení,“ vysvětluje ROPID na svém webu.

Pokud ale budou všechny zastávky v režimu na znamení a ve všech bude platit stejný režim, měly by se tyto případy eliminovat. „Součástí informační kampaně s názvem Vystupuješ? Stiskni tlačítko bude kromě komunikace s cestujícími i intenzivní školení řidičů, kde budou na možnosti postihů za nezastavování znovu speciálně upozorňováni,“ píše dále ROPID.

Změna bude komplikací pro staré lidi a matky s dětmi a každého, kdo nestojí v blízkosti tlačítka.
Podle oficiálních pravidel na zastávkách v řežimu na znamení již řadu let nemusíte mávat, stačí tam prostě stát a být vidět. Teoreticky se tak podle ROPID v podstatě nic nemění.

„Pro výstup je nutné dostatečně včas před zastávkou stisknout tlačítko. Jako signalizaci k řidiči lze použít i tlačítka stop, tlačítka poptávkového otevírání dveří či tlačítka oznamující výstup s kočárkem. Tlačítka se nacházejí zpravidla na svislých zádržných tyčích, v bočnicích vozidel v okolí míst vyhrazených pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace a v okolí plošin pro kočárky či přímo na dveřích,“ popisuje mluvčí ROPID Drápal.

Při výstupu s kočárkem je navíc již v současnosti dle smluvních přepravních podmínek cestující povinen dát vědět před zastavením v zastávce řidiči stisknutím tlačítka výstupu s kočárkem, zejména cestující s kočárky tak již mají vlastně všechny zastávky na znamení mnoho let. Pro takové cestující je zásadně důležité, aby o sobě dali řidiči vědět. „Ve většině stávajících vozidel na městských linkách a ve všech nově dodávaných vozidlech jsou tlačítka stop již velmi dobře dostupná a z většiny sedadel jsou tlačítka dostupná bez nutnosti vstávat. Neměla by tak představovat bariéru v cestování ani pro seniory, matky s dětmi, ani pro cestující s těžkými zavazadly,“ upozorňuje tým organizátora dopravy.

Budou na znamení i konečné zastávky? Co když mě pak řidič odveze do garáže?
Ano, všechny zastávky budou na znamení. Řidiči vždy na konečné vůz kontrolují, takže pokud si někdo nestiskne před výstupem tlačítko, i kdyby si ho řidič nevšiml, pravděpodobně dojede nejdále na plochu pro odstavování autobusů, kde si bude moci vystoupit.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: ROPID, kočárek

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek