metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Redaktoři Metra na výstavě lega v centru Prahy. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Orloj bez lešení i Blob má Praha jen z kostek

  11:54
Třicítku propracovaných lego staveb si lze prohlédnout na výstavě. Kaplického Chobotnice, jež měla stát na Letné, Tančící dům, Chrám sv. Víta nebo již zrekonstruovaný orloj a Národní muzeum. To jsou hlavní taháky výstavy Czech Repubrick, která se nedávno otevřela návštěvníkům v ulici Na Příkopě.

„Všechny exponáty pro výstavu stovky hodin sestavovaly šikovné ruce soukromých nadšenců a sběratelů stavebnic Lego z Česka a Slovenska. Stavitelé byli většinou tátové od rodin, kteří svá díla kousek po kousku sestavovali ve svých bytech a garážích,“ vysvětluje deníku Metro, který se do exhibičních prostor v suterénu známého hračkářství vyrazil podívat, manažerka výstavy Jana Slováková.

Všechny budovy jsou tu postaveny v měřítku jedna ku čtyřiceti. Tento fakt návštěvníkům mimo jiné zaručí dobrou perspektivu. „Pokud vidíme lego panáčka u budovy či jako v případě nezrealizovaného Blobu na Letné průřezem uvnitř ní, můžeme si být jisti, že by byl poměr skutečného člověka k reálné stavbě stejný,“ dodává Slováková.

Krédo organizátorů výstavy je návštěvníky nejen pobavit, ale i a zábavnou formou procvičit jejich znalosti z historie a zeměpisu. Z lego kostiček je tu tak za jedním rohem schovaný hrad Karlštejn, Bouzov, chrám svaté Barbory či Hluboká, za druhým se tyčí rozhledna na Ještědu.

Absolutním tahákem výstavy jsou české korunovační klenoty ukrývající se v obrovském trezoru. Ten tu zbyl ještě z dob, kdy v budově sídlila pobočka banky. S kolegou jsme obratem využili příležitosti a na chvíli si korunu, žezlo a jablko vyzkoušeli. „Sedí vám, pánové. Jen pozor, aby vám klenoty neupadly na zem,“ na oko nás kárá Slováková.

Za každou stavbou jsou stovky hodin plánování, statiky, matematiky a samozřejmě hodně velká dávka trpělivosti a fantazie. Výstava je unikátní také tím, že jsou její exponáty sice rozložitelné do několika částí, žádné lepidlo či skryté výztuhy byste ale po jejich rozebrání nenašli.

„Na stavby také neexistují žádné plány, což zaručuje, že je každý kus opravdu originál. Kostky platíme stavitelům my a pořizovací cena jedné kostky je kolem dvou korun,“ popisuje Slováková a dodává, že například na zámek Hluboká, který se stavěl pět set hodin, bylo použito sto tisíc kostiček.

Tvůrci jednotlivých exponátů si ale čas od času neodpustí nějaký ten žertík či skrytý odkaz. Proto jsou například nosníky některých staveb udělány z malých potápěčských ploutví, na vyobrazení hudebního festivalu zase nechybí kadibudky nebo podroušení návštěvníci.

Některé budovy vznikají tak trochu naslepo. Kupříkladu když se „tvůrce“ Národního muzea pokoušel odhadnout, jaký odstín bude mít fasáda po rekonstrukci. „Když se pak kus reklamy na lešení odkryl, zrovna když projížděl kolem, měl velkou radost, že to trefil,“ směje se Slováková.

Aby se návštěvníci na lego svět mohli podívat jinýma očima, nechali organizátoři výstavy postavit přímo do jejího středu komůrku pro cameru obscuru. Mají tu také místnost, kde je možné nechat se naoko zmenšit do místnosti z lega, kterou si tu sami postavíte. Třešničkou na dortu jsou technické exponáty, které se po zmáčknutí tlačítek dají do pohybu.

Jedním z nich je i horská dráha, která je tu svou podobou největší na světě. „Exponáty neschováváme za skly. Jsou tak lidem pocitově blíže. No a když si na nějakou ze staveb chce někdo sáhnout, rozezní se alarm, který ho upozorní, aby to už nedělal,“ doplňuje Slováková.

Lego výstava českých památek

  • Výstava Czech Repubrick se nachází ve spodním patře hračkářství Hamleys.
  • Na devíti stech metrech čtverečních tu najdete asi třicet lego staveb nejnavštěvovanějších památek.
  • Dospělý zaplatí za vstup 247 ­korun on-line, 290 na místě. Studenti pak 179 korun on-line a 210 na místě. Děti do 100 cm mají vstup na výstavu lega zdarma.
  • Na výstavbu bylo spotřebováno dva a půl tuny kostek lega a stavění modelů zabralo 13­850 hodin.
  • Místní horská dráha, která je největší na světě, je postavena z devadesáti tisíc kostek lega. Stavěli ji osm set hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek