„Odstraníme ten nevhodný řetězový elektrický pohon z roku 1948, vrátí se staré lanové bubny a ozubená kola, která byla v depozitáři. Budeme také orloj znova pohánět tak, jak byl původně vymyšlen. To znamená kamennými závažími přes lana navíjená na dřevěné lanové bubny,“ popisuje Skála.
Restaurátorské práce a opravy budou město stát 9,4 milionu korun. Na věž radnice se stroj vrátí nejpozději na konci srpna, tedy dostatečně včas na to, aby byl v provozu během výročních oslav stého výročí Československa. I po úpravách se budou hodiny automaticky natahovat. Restaurátoři vrátí původní význam také sochám na orloji, které představovaly tři nejhorší lidské hříchy a tři nejkrásnější lidské vlastnosti.
„To byly takové ty alegorie pýchy, lakomství, závisti a dole soucitu, štědrosti a skromnosti. To je dílo Vojtěcha Suchardy, který jim dal do rukou atributy, například dalekohled, knihu a nahoře tu loutnu. Bohužel dobře nepochopil jejich původní význam,“ dodává Skála.
Pražští radní zvažují dočasnou náhradu za oblíbenou atrakci. Tou by se mohla stát velkoplošná obrazovka, na kterou by se záznam orloje v pohybu promítal. Ta by se zde ale mohla objevit nejdříve za měsíc.
Památka z 15. století byla v posledních letech opravována několikrát. Naposledy se kvůli opravám zastavila v roce 2011. Do nejznámějšího a nejstaršího hodinového stroje na světě se běžně nepodívá hned tak někdo. Deník Metro v minulosti orloj navštívil například s pracovníky hodinářské firmy L. Hainz, která zde jednou týdně provádí údržbu.