metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Oslabená pražská rada si rozdělila práci po odvolaných radních

  10:36
Oslabená pražská rada tvořená stále ANO, ČSSD a Trojkoalicí (SZ, STAN, KDU-ČSL) si rozdělila kompetence po odvolaných radních. Jednotlivé oblasti si převzali většinou jejich straničtí kolegové.
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Zastupitelé v noci na pátek odvolali z městské rady primátorčina náměstka Matěje Stropnického (SZ) a radní Michala Haška (ANO), Irenu Ropkovou a Hanu Novákovou (obě ČSSD). Rada má nyní sedm členů.

Stropnického agendu územního plánu převezme radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), sport a volný čas bude nově řešit namísto Novákové radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), který bude mít na starosti i botanickou a zoologickou zahradu.

Primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) převezme agendu školství a sociální oblasti po odvolané Ropkové a radní Libor Hadrava (ANO) převezme oblast majetku, která dosud patřila Haškovi. Hašek měl na starosti i městské firmy, které bude nyní řešit radní Radek Lacko (ANO).

Zastupitelé se od nočních hodin zdráhají říct, zda jde o konec koalice. Zelení a Starostové a nezávislí, že odvoláním části rady se koalice po necelém roce rozpadla. Co se bude dít dál, zda se sejdou zástupci koalice, nebo zda se uskuteční vyjednávání o nové podobě koalice, zatím není jasné. Opoziční ODS uvedla, že je připravena podpořit novou radu, ale v jiném složení. Vyjednávat o koalici jsou připraveni i opoziční Piráti.

Praha by si podle ministerského předsedy Bohuslava Sobotky zasloužila více stability a méně politikaření. „Je mi Prahy líto, hlavní město má spoustu nedořešených problémů a zasloužilo by si více stability a méně politikaření,“ uvedl v reakci Sobotka.

Pro ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je vývoj v Praze překvapením. Pražská koalice by podle něj měla pokračovat dál, i když v jiném personálním obsazení.

Podle oslovených politologů noční hlasování znamená zřejmě rozpad koalice. „Situaci jednoznačně hodnotím jako konec koalice,“ řekl například politolog Jan Outlý. Působení koalice, která začala metropoli vládnout loni v listopadu, prý nelze označit jako úspěšné.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek