metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Petr Štěpánek | foto: Facebook

Paralyzuje Štěpánek chod radnice? TOP 09 a ČSSD se zlobí na starostu Prahy 4

  15:23
Zástupci TOP 09 a ČSSD v Praze 4 obvinili svého bývalého koaličního partnera, Trojkoalici, že paralyzuje fungování radnice. Novinářům dnes řekli, že starosta Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice) několik týdnů nesvolal jednání rady a radní nemohou nic schvalovat. Praha 4 podle nich může přijít o desítky milionů a reálně je ohroženo čerpání dotací. Trojkoalice v čele se Štěpánkem vypověděla koaliční smlouvu minulý týden, současné vedení se ale na jednání zastupitelů vyměnit nepodařilo. Štěpánek s výtkami nesouhlasí, situaci podle něho zavinily TOP 09 a ČSSD.

„Na pondělí bylo svoláno mimořádné jednání rady, poté bylo zrušeno, stejně jako dnes. Začaly se hromadit praktické problémy, jejichž řešení není odvislé od politiky. Vedení městské části je paralyzované,“ řekl dnes místostarosta Jan Petr (TOP 09). Radní se prý nesešli od 4. března. Navíc radnice stále nemá rozpočet a funguje v rozpočtovém provizoriu. „Například investiční odbor stojí a nemůže nic dělat. Rada se scházela jednou za 14 dní a projednávala asi 70 materiálů, tak si dovedete představit, kolik se toho za ten zhruba měsíc na odborech hromadí,“ řekl zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD).

Ohroženo je údajně čerpání dotací. Radnice totiž nemůže rozhodnout o žádostech o finance z evropských fondů, přičemž má jít až o desítky milionů korun. Již nyní prý měly být žádosti schvalovány. „Marně zatím také čekají organizace na granty od radnice. Granty nebyly schváleny a byla dokonce i rozpuštěna grantová komise,“ řekl radní Petr Horálek (ČSSD).

Jsou to nesmysly, říká Štěpánek

Štěpánek s výtkami nesouhlasí. „Jsou to naprosté nesmysly. Radnice normálně funguje, hospodaří podle rozpočtového provizoria. Žádosti o evropské granty jsou normálně podány,“ sdělil dnes Štěpánek. Situaci v koalici podle něho destabilizovali naopak Petr s Bodenlosem. „A to když jednali o její změně a o mém odvolání. Teď se to obrátilo proti nim,“ dodal.

O budoucnosti radnice mají zastupitelé jednat v sobotu 28. března. Trojkoalice ukončila spolupráci s TOP 09 a ČSSD v pátek, kdy na jednání zastupitelů Štěpánek bez upřesnění řekl, že byla porušena koaliční smlouva. V tajné volbě, která následovala, však nebyli odvoláni radní za TOP 09 a ČSSD. Pro odvolání hlasovalo 22 zastupitelů, potřeba ale bylo 23 hlasů. Jednání bylo nakonec ukončeno a odročeno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Auta máme, a navíc za super ceny, tvrdí prodejci Peugeotu

vydáno 25. února 2024  15:14

Začátek roku býval dobou, kdy automobilky vymetaly sklady a nabízely auta za výhodné ceny. Dnes se o nějakém vymetání ale nedá moc mluvit. Skoro celý...  celý článek