metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Psi na vodítku. | foto: extremedogs.webnode.cz

Pes na třicetimetrovém vodítku? Žádný problém

  8:57
Po patnácti letech naprosté svobody na chodnících stanovuje "vodítková psí vyhláška“ především povinnost mít svého psa na většině území metropole uvázaného na vodítku. Magistrát ji bude projednávat příští měsíc, a jak se už ukazuje, nebude všespásná. Vyvstává totiž otázka – jak má být vodítko dlouhé?

„Stala se mi nepříjemná příhoda se psem na dlouhém vodítku, které mělo snad dvacet metrů,“ stěžuje si pejskařka Miluše Tichotová na neohleduplnost některých majitelů psů.

Správná délka je však definována pouze výrobcem podle rasy a velikosti psa. Ten se ale obvykle řídí heslem náš zákazník, náš pán. „Vyráběli vodítka v délce od třiceti centimetrů do až třiceti metrů,“ říká David Hampl z firmy vyrábějící vodítka Zoopo.

Podle mluvčího pražských strážníků Rudolfa Rubeše vodítkem může být cokoliv. Stačí mít psa přivázaného. „Pokud si majitel psa jako vodítko zvolí dvacetimetrový provaz, z hlediska zákona nelze nic vytknout,“ vysvětluje Rubeš.

Jediné řešení podle něj nabízí zákon o pozemních komunikacích, podle kterého se k sobě musí chodci chovat ohleduplně. „Pokud majitel způsobí svojí nedbalostí škodu, či dokonce úraz, sám nese plnou zodpovědnost,“ varuje Rubeš.

Ačkoliv by nová vyhláška měla za problémem udělat tlustou čáru, podle magistrátu se jím zabývat nebude. „Úprava parametrů vodítka není předmětem vyhlášky,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek