metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Volby (ilustrační foto) | foto: Aleš Koudelák

Počet žalob na pražské komunální volby stoupl na 27

  16:26
Městský soud v Praze eviduje celkem 27 podnětů napadajících komunální volby v hlavním městě. „Původně soud hlásil podnětů 25, další mu ale přišel těsně před koncem páteční lhůty k podávání žalob a poslední ještě tři hodiny po jejím vypršení,“ sdělila dnes mluvčí soudu Markéta Puci. Sedmadvacítka žalob se domáhá přezkoumání hlasování do zastupitelstev Prahy 1, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 18, Kunratic, Zbraslavi, Zličína a na magistrát hlavního města.

Návrh na neplatnost voleb nebo na neplatnost zvolení třeba jen některého z kandidátů na zastupitele mohli lidé podat v případech, kdy byl podle nich výsledek hlasování ovlivněn porušením volebního zákona. Lhůta k podávání žalob vypršela v pátek v 16.00.

Volby napadali hlavně jednotlivci

Jen deset minut před tímto limitem přijal pražský městský soud žalobu hnutí ANO, která napadla volby v Praze 14. S tříhodinovým zpožděním pak dorazil návrh dvou jednotlivců na neplatnost voleb v Praze 18. Vzhledem k nedodržení lhůty lze však předpokládat, že soud se touto žalobou odmítne zabývat.

Volby v Praze napadali u soudu spíše jednotlivci. Podněty ale vedle hnutí ANO podaly i další strany a hnutí. Komunisté zpochybňují volby v Praze 13, Strana svobodných občanů má pochyby o regulérnosti hlasování v první městské části. Hnutí Pro Prahu má výhrady k průběhu magistrátních voleb a voleb v Praze 4, 12 a 15, strana TOP 09 nesouhlasí s provedeným hlasováním rovněž v Praze 12. Sociální demokraté napadli volby v městské části Zličín, Piráti v Praze 6 a Strana soukromníků ČR v Praze 5. Hnutí Desítka pro domácí, kterou založili především fanoušci fotbalových Bohemians, požaduje přezkoumání voleb v Praze 10.

Jak dopadly volby

  • Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09.
  • Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.
  • Vítěznou koalici uzavřely hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ANO bude mít post primátora.
  • Zneplatnění voleb na magistrát požaduje hned pět stěžovatelů, druhá v pořadí stížností je městská část Praha 5, u níž pražský městský soud eviduje tři žaloby.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek