metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Podívejte se, jak vypadala vaše ulice před 60 lety. Váš dům možná ještě ani nestál

  10:22
Jedno město, dvě perspektivy. Díky novému webu Dvě Prahy máte možnost cestovat proti proudu času a elegantním způsobem porovnat dnešní podobu metropole s 60 let starými leteckými snímky hlavního města z roku 1953.
Ruzyňské letiště (1953)

Ruzyňské letiště (1953)

"Aplikace umožňuje intuitivní nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami. Lidé mají například možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti jako Smíchov či Vysočany nebo území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště, mezi něž patří Jižní Město nebo třeba Bohnice," uvedl Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, který web vytvořil.

Barrandov

Skalka

Dvě Prahy

Podívejte se, jak to vypadalo před 60 let tam, kde bydlíte.

Velmi zajímavé je rovněž srovnání dnešní husté silniční sítě se situací před 60 lety, tedy dávno předtím než Praha začala budovat nejrůznější obchvaty, tunelové komplexy a víceproudé spojnice. Za pozornost ale stojí třeba i ruzyňské, které se za více než půlstoletí změnilo bezmála k nepoznání.

Do budoucna se navíc počítá s dalším rozšířením mapových podkladů. Každý si tak bude moci porovnat například územní plán z 50. let minulého století a územní plán, který platí dnes. "V podstatě bude každý moci porovnat jakékoli dvě mapy, které jsou dostupné na Geoportálu, například cenovou nebo hlukovou mapu," dodal Čtyroký.

Prahu lze porovnat na mapách i s městem z roku 1842

Metropole ještě bez železnice, zato s celou Staroměstkou radnicí

Hlavní nádraží (1842)

Staroměstská radnice (1938)

  • Pražský institut plánování a rozvoje, rozšířil dodatečně svou mapovou aplikaci, která porovnává území hlavního města v rozmezí více než století.
  • "Pražané si tak mohou prohlédnout Prahu z ptačí perspektivy od roku 1842 až do dnešní doby," uvedl Marek Vácha z tiskového odboru IPR.
  • Původně mohli lidé na mapách porovnávat současnou Prahu s tou z roku 1953. Nyní IPR rozšířil mapy o císařské otisky stabilního katastru z roku 1842 a o letecké snímky z let 1938, 1953, 1975, 1988 až 1989 a 2013.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek