metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Pohřbí i pár ze sklepa. Radnice pořádá již třetí rozloučení s osamělými zesnulými

  5:13
Pan Karel zemřel již v roce 1965, paní Marie přesně o dvacet let později. Ačkoli již nemají v sedmé městské části, kde dříve žili, žádné dohledatelné příbuzné, přesto se tu před několika dny stali celebritami. Při nedávné rekonstrukci jednoho z domů na území Prahy 7 se tu totiž našly ve sklepě pod podlahou urny s jejich popelem. Ty chtějí dnes v 11 hodin na hřbitově ve Strojnické ulici pohřbít představitelé radnice.
Jan Čižinský | foto: PRAHA 7

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

„Tuto praxi jsme u nás změnili. Každý si zaslouží důstojné místo posledního odpočinku, ne každý však zemře obklopen rodinou. V takovém případě by rodinu měla zastoupit obec,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský a dodává, že kromě ve sklepě nalezeného manželského páru se budou pohřbívat ještě dvě další urny.

Pohřby „levněji“

  • Stát platí pohřeb ve chvíli, kdy se k zemřelému 96 hodin nehlásí příbuzní.
  • Někteří lidé přišli na způsob, jak ušetřit. K zemřelému se začnou hlásit poté, co je tělo zpopelněno na státní útraty. Částku sice hradí zpětně, ušetří však několik tisíc korun. Náklady totiž bývají pro stát až o třetinu nižší.

Obřadu se zúčastní nejen starosta, ale také několik farářů z různých církví. „Pohřeb bude zároveň otevřen pro veřejnost,“ dodává Čižinský.

Sociální pohřbívání probíhá zcela bez obřadu například v režii radnice třetí městské části. Jak před časem potvrdila deníku Metro mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková, ostatky jsou při nich ukládány do mělkého hrobu na Olšanech. Pokud jde o neznámou osobu, předem se ještě zajistí biologický materiál pro případné testy DNA.

Na veřejném pohřebišti končí také místní z Prahy 2, Prahy 4 nebo Prahy 8. Bez pohřbu, a tedy i nadbytečných nákladů, které nemá obvykle kdo následně uhradit, tak pohřbívají osamělé zemřelé i v Praze 9. Ročně zde v průměru probíhá kolem dvacítky sociálních pohřbů. Finanční náklady mohou být případně zpětně proplaceny ministerstvem pro místní rozvoj či dědici.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Češi jdou zítra do boje. Fanděte společně. Zápas s Portugalskem promítají na Smíchově i v Podolí

vydáno 17. června 2024  16:14

Fotbalový svátek už pár dní jede. Zítra večer se do evropského šampionátu zapojí také Češi. Hned na úvod je čeká favorit skupiny a dost možná i celého...  celý článek

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek