metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Policie stíhá 17 lidí pro daňový únik za skoro 100 milionů. Advokáti se jí prý mstí

  20:18
Policie stíhá zatím 17 lidí kvůli fiktivním obchodům především s dárkovými a reklamními předměty. Organizovanou skupinu podezírají, že připravila stát na daních o téměř 100 milionů korun.
Policie (ilustrační foto) | foto: Ilona Žďárská

Daňový únik ale mohl být mnohonásobně vyšší a nelze vyloučit, že budou obviněni další lidé. „Na hlavního aktéra případu byla uvalena vazba,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle televize Prima soud v této kauze poslal do vazby pražského advokáta Martina Grubnera.

Z dosud obviněných lidí považují za organizátory pět lidí, zbylých 12 považují za bílé koně nastrčené ve firmách, které se podílely na obchodech s dárky pro účastníky sportovních akcí.

Hlavní obvinění podle policstů vytvářeli složité řetězce firem, na jehož konci pro sebe čerpali peníze. Vyšetřování začalo na podzim 2012 z podnětu ministerstva financí. Obviněným hrozí vězení až na deset let.

Podle Hulana někteří z hlavních aktérů případu jsou nebo byli členy kontrolní rady, která se podílí na řízení advokátní komory a má dohlížet na dodržování zákonnosti ze strany právníků a advokátů. Mezi členy kontrolní rady je na webu České advokátní komory uveden i Grubner. „Jsme o tom informováni a ve spolupráci s jeho kolegy byla učiněna taková opatření, aby jeho kancelář mohla nadále fungovat. Dotyčný advokát má okamžikem vzetí do vazby pozastaven výkon advokacie,“ řekla mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

„Na hlavního organizátora byla uvalena vazba, aby nemohl ovlivňovat svědky a odstraňovat důkazy,“ uvedl Hulan. Někteří spoluobvinění jsou podle něj upláceni nebo je jim vyhrožováno, aby změnili výpovědi nebo se obraceli s obviněními vyšetřovatelů na Generální inspekci bezpečnostních sborů. „Cílem těchto trestních oznámení je s největší pravděpodobností znevěrohodnit vyšetřovatele, nebo dokonce dosáhnout jejich odvolání z případu,“ sdělil Hulan.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek