metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš
Policista (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Policisté načerno natáčeli film. Byl to veřejný zájem, hájí se u soudu

  17:49
Bývalý pražský policista Antonín Vostárek, kterého státní zástupce viní z organizování placených brigád u filmu pro kolegy, dnes u soudu odmítl obžalobu. Vyplácení peněz za práci pro uniformované policisty prý neměl na starost. Na akce prý dohlíželi ve svém volnu a bylo to ve veřejném zájmu, aby se nic nestalo. Žalobce Vostárka viní ze zneužití pravomoci a podplácení. Před soudem stojí také dalších 17 lidí, které údajně na natáčení posílal.

Státní zástupce Michal Muravský vyjmenoval v obžalobě přes čtyřicet případů, kdy policisté dohlíželi v roce 2011 na filmová natáčení v několika lokalitách v Praze, Kladně a na Rakovnicku a Benešovsku. "Někteří v době volna nebo dovolené v uniformě prováděli dohled nad silničním provozem," řekl. Vše podle něj organizoval Vostárek, který vystupoval za firmu svého známého a měl filmové produkci zajišťovat klid na natáčení.

Policisté tvrdí, že peníze nebrali

Vostárek uvedl, že obžalobě nerozumí a cítí se nevinen. K filmovému prostředí se dostal na jistou dobu před osmi lety, kdy sám dohlížel na provoz a měl od nadřízených povolení. Pak už se tomu prý nevěnoval. Předloni ale pomáhal svému kamarádovi, který se v jedné ze svých firem zabývá organizací bezpečnosti při natáčení filmů. Jeho známý se prý dostal do zdravotních problémů a nestíhal své povinnosti. Vostárek mu podle svých slov sháněl brigádníky.

Vostárek nepopírá, že zbylí obvinění pracovali u filmového natáčení v termínech, které zmiňuje obžaloba. Odmítá ale tvrzení, že by jim takovou brigádu nabízel a za práci v uniformě platil. "Nedá se říct, že bych je tam posílal. Když se ptali, věděli, že tam můžou jít," řekl soudu. Podle něj je údajné zneužití pravomoci nesmysl, protože přítomnost policistů byla naopak ve veřejném zájmu. " Filmaři si často dělají, co chtějí. Tím, že tam byli kluci, tak je to naopak dobře, protože se tam nic nestalo," dodal.

Soud vyslechl obviněné

  • Většinou uvedli, že na natáčení dohlíželi ve svém volnu a nebrali za to peníze. 
  • Pouze jeden z mužů soudu řekl, že inkasoval 7000 korun.
  • Státní zastupitelství obžalovalo členy údajné skupiny ze zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení a přijetí úplatku. 
  • Podle vyšetřovatelů si policisté přišli za jednu akci nejméně na dva tisíce korun. 
  • Někteří z nich si prý dokázali svůj finanční rozpočet vylepšit řádově až o několik stovek tisíc korun ročně. Nelegální činnost prováděli přibližně deset let.
  • Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek