metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Policisté našli muže, který dal vietnamské ženě do auta výbušninu. Je to její manžel

  12:50aktualizováno  15:01
Za dubnovým výbuchem auta vietnamské podnikatelky v Milánské ulici v Horních Měcholupech nebyl boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky.

Další 3 fotografie v galerii
Spousta střepů i několik metrů od výbuchu, tak vypadalo místo odpoledne v Milánské ulici, kde explodoval nástražný systém v osobním autě. | foto: Matěj HrabánekMetro.cz

Vedoucí pražské mordparty Josef Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila jako nejpravděpodobnější. Auto, které patřilo další ženě, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna mezi panelovými domy v v Měcholupech. Při výbuchu se vážně zranila čtyřicetiletá řidička. Pyrotechnici krátce po explozi zjistili, že příčinou výbuch nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Po prohlídce společného bytu manželů policisté muže zadrželi

„Svůj vztah manželé zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou spolu sedmnáct let a vychovávají děti,“ řekl Mareš. Policie však postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy.

Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května. V tentýž den policisté udělali domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi. Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal.

„Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit,“ konstatoval Mareš. Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své jednání a vrátí rodinný život do starých kolejí. Charakter rozporů Mareš nespecifikoval.

Výbušný systém do auta uložil sám manžel

Nástražný výbušný systém manžel vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice. „Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole,“ podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat.

„Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo,“ sdělil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.

Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek