metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Postapokalyptické ragby baví dokonce i pražské strážníky

  8:55
Šermují mezi sebou a ještě se snaží uchránit svého spoluhráče, který nese psí lebku – hrají jugger.
Masky, souboje a modřiny – to je jugger. Tedy jeho ostřejší verze.

Masky, souboje a modřiny – to je jugger. Tedy jeho ostřejší verze. | foto: Konstantin ŽdanovMetro.cz

Nejdřív byl film

  • Obě verze hry jugger mají jedno společné. Vznikly na motivy filmu Pozdrav od Juggerů, který měl premiéru na konci 80. let.
  • Děj béčkového sci-fi, které se odehrává v roce 2200 v postapokalyptickém světě, vypráví příběh novodobých gladiátorů, kteří se ve „hře se smrtí“ snaží probojovat do první ligy.
  • Jako „míč“ používají hráči psí lebku a jejich zbraně rozhodně nejsou polstrované.
  • Poprvé se v reálu jugger hrál v roce 2008 v USA.
  • V Česku se hře věnují desítky hráčů a sport má zároveň stovky diváků.
  • Nejvíc týmů je v Praze – pět. Jugger se však hraje také v Brně. Týmy vznikají v Českých Budějovicích, Písku, Plzni a Liberci.
  • Tento alternativní bojový sport je také často k vidění na festivalech, které se věnují postapokalyptické tematice. Naposled se jugger hrál ve velkém na festivalu Junktown. Ten se konal v červenci na základně Bratronice nedaleko Prahy.

Trochu ragby a trochu šerm. I tak se dá popsat jugger – hra, která v Praze právě zažívá rozkvět. Respektive její méně brutální verze. Pravidla adrenalinového sportu jménem jugger jsou jednoduchá. Dva týmy se v herní době snaží dát soupeři co nejvíce gólů a tak vyhrát utkání. Ale z pěti lidí v každém týmu pouze jeden smí sahat na míč a nosit ho po hřišti.

„Zbylí čtyři mají bohatě polstrované klacky, se kterými svádějí šermířské souboje s protihráči a chrání tak sebe i svého běžce, protože zasažený člověk si musí na přibližně osm vteřin kleknout a nezasahovat do dění,“ popisuje hru Jan Hanzelka, kterého hra zlákala také proto, že má slabost pro souboje s mečem. Sám dělá kromě juggeru také aikido. Právě přes toto bojové umění se k adrenalinové hře dostal. „Jednou jsem na YouTube hledal další techniky a možnosti cvičení, jeden klik vedl k dalšímu a najednou jsem se díval na video, kde se kupa lidí honí sem a tam po hřišti, mává při tom tlustýma klackama,“ vypráví, jak mu hra s polstrovaným klackem učarovala.

Hanzelku s kamarády často potkáte v Riegrových sadech, kde trénují bezkontaktní formu juggeru. „Tento sport ve formě, v jaké ho hrajeme my, je v Praze čerstvým nováčkem, máme za sebou zatím teprve pár tréninků,“ dodává.

V Česku se hraje také i poněkud brutálnější verze této hry a hráči juggeru jsou hákliví na to, aby se zaměňovaly. Hráče „ostřejšího“ juggeru poznáte jednoduše – mají na sobě chrániče, které mají spíš než k výbavě z ragby blízko ke kostýmům ze sci-fi filmů. „Tato forma se vyvinula před lety v Česku a hodně se od našeho juggeru liší. Je o dost více kontaktní, hráči proto musí mít chrániče na celé tělo,“ upřesňuje Havelka.

Drsnější varianta se ale od bezkontaktní verze liší ve více věcech. „Naše zbraně jsou těžší a tvrdší. K vyřazení soupeře nestačí jakýkoliv zásah, ale právě zásah do hlavy. Zasažený musí lehnout na zem zády nebo břichem, pak se může zvednout. Počítání času u nás nehraje roli. Zdržení a námahu vyvolává už jen samotný proces lehání si na zem a opětovné zvedání,“ říká hráč tvrdšího juggeru Tomáš Doležal.

V této verzi hry jsou také v poli pouze čtyři hráči oproti běžným pěti. Rozdíl je také ve zbraních hráčů. „My se omezujeme pouze na hole a řetězy, kdežto mezinárodní juggeři mají širou paletu zbraní,“ říká Doležal. Právě kvůli bitevní stránce hry jsou chrániče pro hru nutností. „Modřiny jsou samozřejmost, únava svalů také, občas dojde k nějakému vyvrknutému kotníku. Nejvíce zranění vzniká při pádech na zem,“ říká Doležal.

Protože hra na první pohled vypadá jako rvačka, pražské tréninky často pozorují strážci zákona. „Konflikty s policií ale nemáme. Trénujeme ve veřejném prostoru, kde policie hlídá, a tak se často stává diváky – a často nadšenými,“ dodává Doležal.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek