Ráj dlouhověkých
|
Na ostrově, který nyní slaví výročí sto let nezávislosti vybojované na Osmanské říši, se zvažuje konání referenda, ve kterém by voliči rozhodli, jestli tamějších přibližně 9000 obyvatel zůstane pod aténskou vládou, nebo získá nezávislost.
"Vláda na nás zapomněla už před lety. Když nám ani nyní závazně nepřislíbí nové silnice a nemocnici, můžeme si odhlasovat oddělení od Atén," vyhrožují místní obyvatelé. "Zůstat nezávislí by pro nás bylo obtížné. Mohli bychom ale požádat o připojení k nějakému jinému státu. Samozřejmě ne k Turecku, radši k Rakousku," dali se podle APA dále slyšet obyvatelé východoegejského ostrova.
Rakousko by muselo za ostrov převzít dluh
Řecké velvyslanectví ve Vídni o něčem takovém nechce ani slyšet. "Ikaria je neoddělitelnou částí řeckého státního území a neexistuje žádná končící smlouva mezi řeckou vládou a tímto ostrovem. Smlouva z švýcarského města Lausanne z roku 1923 potvrzuje, že ostrovy ve východní části Egejského moře, mezi nimi též Ikaria, patří k Řecku," uvedla ambasáda.
Odborník na mezinárodní právo Franz Leidenmühler z univerzity v Linci by v připojení ostrova k Rakousku neviděl žádný problém: "Rakousko by s tím přirozeně muselo souhlasit. A prezident by musel se zástupci ostrova podepsat smlouvu v souladu s mezinárodním právem. Vídeň by musela také převzít dluhy, jejichž podíl z celkového řeckého zadlužení připadá na Ikarii," řekl Leidenmühler s tím, že z celkového státního dluhu asi 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu korun) by na všechny obyvatele ostrova připadalo téměř 250 milionů eur (6,3 miliardy korun).