metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj
Lidé už nechtějí satelitní městečka, ale developerské projekty v Praze. | foto: Profimedia.cz

Pracovat nemusejí, ale spokojeny nebývají. Jak žijí zelené vdovy?

  8:00
Lidé se po letech opět vracejí do Prahy, místo toho, aby se stěhovali za ni. Svědčí úprk ze satelitních městeček zpět do "civilizace" o tom, že takzvaným zeleným vdovám svítá na lepší časy?

Časy se mění. Klid a samota, kterou jsme dříve na satelitních městečkách tolik oceňovali a vyhledávali, se začala zajídat. Dnes jsou lidé mnohem náročnější, takže developerské projekty rodinných domů, kde není minimálně škola, školka, ordinace, nákupní centrum a dobrá dopravní dostupnost autem i MHD, jsou už předem odsouzeny k neúspěchu.

"Megalomanské projekty satelitních měst jsou jednoznačně na ústupu," potvrzuje  Jakub Žlebek z realitní společnosti Re/max Horizont. "Naopak mnoho klientů se nyní vrací do města, kde preferují bydlení s lepší dopravní dostupností, blízko přírody a s veškerou občanskou vybaveností," dodává obchodní ředitel Star Group Jan Kalaš.

Konec dobrovolných taxikářek a zásobovaček?

Další důvod soumraku satelitů vysvětluje šéfredaktorka portálu Kdechcibydlet.cz Jana Hrabětová. "Lidé myslí nejenom na svoji aktuální životní situaci, ale i na to, kde budou za pár let a zda se jim tento styl života nezačne zajídat či se nestane finančně a časově neúnosným," říká Hrabětová, podle které tak už snad skončila doba, kdy ženy dobrovolně dělaly taxikářky svým ratolestem a zásobovačky domácnosti. Nabídka, zejména v Praze a jejím okolí, je dnes podle ní tak široká, že vybírat je z čeho. Ostatně ani pro obce samotné už není rozvoj satelitů žádoucí. "Obyvatelé satelitů, kteří se do obce jezdí jen vyspat a stojí obec další náklady na osvětlení, údržbu, kanalizaci a tak dále, obci žádné pozitivum nepřinášejí," dodává Jan Kalaš.

Samozřejmě i dnes obytná městečka vznikají, ale jsou na hony vzdálená těm, jež zde rostla v 90. letech. V oblibě jsou menší projekty, které jsou citlivěji umístěny do současné zástavby. Také pokud si chtějí lidé pořídit rodinný domek, koupí si napřed pozemek a samotnou stavbu si zařídí sami. U developerských projektů jsou pak obvyklé spíše řadové domky s malým pozemkem.

"Vdovy" a soumrak satelitů? Souvislosti tu jsou

Možná se ptáte, jakou souvislost má ústup satelitních městeček a takvzaných zelených vdov? Právě porevoluční boom stěhování do satelitů s sebou tento fenomén přinesl. Jde o manželky bohatých a pracovně vytížených mužů, které samy pracovat nemusejí, a jeden by řekl, že jejich jedinou starostí je jen dobře vypadat.

Je jim ale opravdu co závidět? Kvůli odloučení od běžného života, od manžela a prakticky nicnedělání jsou náchylnější k užívání antidepresiv a alkoholu. "Měli jsme takovou klientku až z Ostravy, která si žádala individuální sezení. Ty ale nenabízíme, tak si rovnou pronajala byt v Praze," vzpomíná Kateřina Halfarová z pražského Alma centra, které pomáhá ženám se závislosti na alkoholu.

Zoufalé manželky v ordinacích plastických chirurgů

Zelené vdovy také trpí pocitem ohrožení nevěrou, neboť na úspěšné muže prostě ženy letí. A to vdovy žene do ordinací plastických chirurgů. "V řadě případů jde o movitější klientky, které o sebe rády a pravidelně pečují. Patří mezi ně i manželky úspěšných mužů žijící v domácnosti, což lze usuzovat například z toho, že se k nám vracejí opakovaně," říká dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

Se zelenými vdovami se při své práci setkává psychoterapeutka Jana Tamchynová. Prázdnota "bezstarostného" života u jedné z jejích klientek, šestatřicetileté Mileny, vedla k nadměrnému pití, a dokonce vyvrcholila pokusem o sebevraždu. Naštěstí přežila, její muž také změnil hodnoty a dnes už žijí šťastnější život. "Atraktivita a materiální jistoty nikdy nemohou naplnit duši člověka, dovést ho k pocitům plně prožívaného života," komentuje to Jana Tamchynová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek