Časy se mění. Klid a samota, kterou jsme dříve na satelitních městečkách tolik oceňovali a vyhledávali, se začala zajídat. Dnes jsou lidé mnohem náročnější, takže developerské projekty rodinných domů, kde není minimálně škola, školka, ordinace, nákupní centrum a dobrá dopravní dostupnost autem i MHD, jsou už předem odsouzeny k neúspěchu.
"Megalomanské projekty satelitních měst jsou jednoznačně na ústupu," potvrzuje Jakub Žlebek z realitní společnosti Re/max Horizont. "Naopak mnoho klientů se nyní vrací do města, kde preferují bydlení s lepší dopravní dostupností, blízko přírody a s veškerou občanskou vybaveností," dodává obchodní ředitel Star Group Jan Kalaš.
Konec dobrovolných taxikářek a zásobovaček?
Další důvod soumraku satelitů vysvětluje šéfredaktorka portálu Kdechcibydlet.cz Jana Hrabětová. "Lidé myslí nejenom na svoji aktuální životní situaci, ale i na to, kde budou za pár let a zda se jim tento styl života nezačne zajídat či se nestane finančně a časově neúnosným," říká Hrabětová, podle které tak už snad skončila doba, kdy ženy dobrovolně dělaly taxikářky svým ratolestem a zásobovačky domácnosti. Nabídka, zejména v Praze a jejím okolí, je dnes podle ní tak široká, že vybírat je z čeho. Ostatně ani pro obce samotné už není rozvoj satelitů žádoucí. "Obyvatelé satelitů, kteří se do obce jezdí jen vyspat a stojí obec další náklady na osvětlení, údržbu, kanalizaci a tak dále, obci žádné pozitivum nepřinášejí," dodává Jan Kalaš.
Samozřejmě i dnes obytná městečka vznikají, ale jsou na hony vzdálená těm, jež zde rostla v 90. letech. V oblibě jsou menší projekty, které jsou citlivěji umístěny do současné zástavby. Také pokud si chtějí lidé pořídit rodinný domek, koupí si napřed pozemek a samotnou stavbu si zařídí sami. U developerských projektů jsou pak obvyklé spíše řadové domky s malým pozemkem.
"Vdovy" a soumrak satelitů? Souvislosti tu jsou
Možná se ptáte, jakou souvislost má ústup satelitních městeček a takvzaných zelených vdov? Právě porevoluční boom stěhování do satelitů s sebou tento fenomén přinesl. Jde o manželky bohatých a pracovně vytížených mužů, které samy pracovat nemusejí, a jeden by řekl, že jejich jedinou starostí je jen dobře vypadat.
Je jim ale opravdu co závidět? Kvůli odloučení od běžného života, od manžela a prakticky nicnedělání jsou náchylnější k užívání antidepresiv a alkoholu. "Měli jsme takovou klientku až z Ostravy, která si žádala individuální sezení. Ty ale nenabízíme, tak si rovnou pronajala byt v Praze," vzpomíná Kateřina Halfarová z pražského Alma centra, které pomáhá ženám se závislosti na alkoholu.
Zoufalé manželky v ordinacích plastických chirurgů
Zelené vdovy také trpí pocitem ohrožení nevěrou, neboť na úspěšné muže prostě ženy letí. A to vdovy žene do ordinací plastických chirurgů. "V řadě případů jde o movitější klientky, které o sebe rády a pravidelně pečují. Patří mezi ně i manželky úspěšných mužů žijící v domácnosti, což lze usuzovat například z toho, že se k nám vracejí opakovaně," říká dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.
Se zelenými vdovami se při své práci setkává psychoterapeutka Jana Tamchynová. Prázdnota "bezstarostného" života u jedné z jejích klientek, šestatřicetileté Mileny, vedla k nadměrnému pití, a dokonce vyvrcholila pokusem o sebevraždu. Naštěstí přežila, její muž také změnil hodnoty a dnes už žijí šťastnější život. "Atraktivita a materiální jistoty nikdy nemohou naplnit duši člověka, dovést ho k pocitům plně prožívaného života," komentuje to Jana Tamchynová.