metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Praha 1 a nadace Medy Mládkové se zřejmě dohodnou o Werichově vile

  16:00
Dlouhodobý spor o Werichovu vilu mezi Prahou 1 a Nadací Jana a Medy Mládkových se pravděpodobně chýlí ke konci. Před podepsáním je nová dohoda o spolupráci. Potvrdil to dnes ředitel nadace Jiří Lammel i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Podle Lomeckého by Praha 1 byla vlastníkem připravovaného muzea a na své náklady by opravila vilu v parku Kampa. Nadace by se postarala o exponáty a provoz muzea.
Werichova vila na Kampě | foto: Praha 1

"Po 12 letech je radostná shoda mezi Prahou 1 a nadací. Je to na dobré cestě, ale nechci předbíhat," řekl Lammel. V roce 2008 podepsala městská část s nadací smlouva o smlouvě budoucí nájemní. "Tuto smlouvu není možné dodržet z obou dvou stran," uvedl Lomecký. Praha 1 požadovala jednorázový poměrně vysoký nájem, který by financoval rekonstrukci vily, mecenáška Mládková chtěla mít ve vile soukromý byt. Obě tyto podmínky nyní podle Lomeckého padly.

Smlouva o spolupráci by měla být podepsána na 20 let s možností prodloužení. "Nadace nebude platit žádný, ani symbolický nájem. Postará se ale o převoz Werichova archivu z amerického Bostonu a dodá také archiv básníka Vladimíra Holana," řekl Lammel. Oba umělci ve vile v minulosti žili.

Rekonstrukci nakonec zacvaká radnice

Rekonstrukce vily by měla stát asi 25 milionů korun. Podle Lomeckého by se její oprava mohla spojit s obnovou parku Kampa, kterou radnice plánuje na letošní rok. Oprava parku vyjde na 50 milionů, více než polovinu chce městská část získat z evropských fondů.

"V tuto chvíli je Werichova vila zhruba zajištěna proti chátrání, nezatéká do ni, není dále poškozována. Ale není ve stavu provozuschopném," uvedl Lomecký. Podle něj by už letos mohly začít přípravné práce na rekonstrukci.

V parku přibudou další sochy

Součástí nové smlouvy je i dohoda o umístění šesti soch v parku u Sovových mlýnů. "Nadace nyní dělá výběr prací. Půjde o stejně atraktivní sochy jako jsou Mimina Davida Černého, které už v parku jsou," doplnil Lammel. Mládková chtěla v minulosti umístit sochy do celého parku, tomu se Praha 1 bránila. Umělecké objekty by se velikostí měly podobat černým laminátovým miminům. "Sochy by mohly být instalovány v parku už letos na jaře," uvedl Lomecký.

Vilu nedaleko Lichtenštejnského paláce v její historii obývalo několik osobností českého kulturního a politického života, kterým by mělo být věnováno budoucí muzeum. Na objektu se podepsala ničivá povodeň z roku 2002. Velká voda tehdy zaplavila značnou část budovy a její následky doposud nebyly odstraněny. Nezbytných úprav se dočkala jen fasáda a střecha domu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek