metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Praha 4 uvažuje o zastřešení Spořilovské ulice. Chce tak omezit hluk a smog

  13:43
Radnice Prahy 4 chce nechat zastřešit Spořilovskou ulici. Důvodem je velké množství projíždějících automobilů a zejména kamionů. Na hluk a smog si již několik let stěžují místní obyvatelé. "Na kolik by stavba vyšla, zatím není jasné," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Podle dopravních expertů je ale zastřešení Spořilovské zbytečnou investicí.
Spořilovská | foto: Google Maps

"Chceme, aby správní orgány, které mají problematiku Spořilova na starosti, konaly tak, jak mají. Ať se to týká hygienické stanice, ministerstva dopravy či hlavního města. Výsledkem by mělo být zastřešení Spořilovské ulice," uvedl místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos z ČSSD.

Střecha by měla i další využití

Může za to Pražský okruh

  • Na zvýšený hluk a emise si obyvatelé Spořilova stěžují od zprovoznění Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D5.
  • Tehdy začal platit zákaz vjezdu kamionů na Jižní spojku mezi Smíchovem a Krčí.
  • Kamiony tak z Pražského okruhu ve směru na Hradec Králové jezdí po D1 a následně po Spořilovské, ze které se vrací na Jižní spojku.

Praha 4 preferuje takzvané těžké zastřešení. Nad silnicí by vznikla plocha, která by pak mohla být využita pro další případné projekty. Financovat chce radnice stavbu formou PPP, tedy spoluprací soukromého a veřejného sektoru. Zastřešení by tak zaplatila soukromá firma, která by posléze na volné střeše mohla vybudovat svůj soukromý projekt. Na kolik by stavba střechy vyšla, není zatím jasné.

Podle dopravního experta z ČVUT Františka Lehovce je ale zastřešení zbytečné. "Je to zbytečná investice. Praha 4 by se měla spíše soustředit na prosazení dostavby Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Zastřešení není rozumné řešení," myslí si Lehovec. Podle Lehovce kamiony na Spořilovskou jednoduše nepatří. "Kamiony tam jsou vlastně dočasně, proč do nich tedy takto investovat? Je třeba se soustředit na dostavbu okruhu," řekl.

Uvažuje se také o vybudování protihlukové stěny

"Víme, že koncepční a trvalé řešení přinese až realizace stavby okruhu kolem Prahy mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Proto vítáme a požadujeme i taková dílčí opatření, která Spořilovu a jeho obyvatelům situaci alespoň trochu ulehčí," uvedl Bodenlos. Předpokládá, že i po zprovoznění Pražského okruhu bude Spořilovská nadále vytížena.

Kromě zastřešení Spořilovské ulice mluví radnice také o vybudování protihlukové stěny ve směru na Prahu 10. Byla by to 450 metrů dlouhá betonová zeď, vysoká šest metrů. "Na vytipovaném místě sice již stěna stojí, ale je nízká a děravá. Výstavbu bude financovat pražský magistrát z částečné dotace státu," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Dodavatel stavby se nyní vybírá ve výběrovém řízení.

V plánu radnice je také výstavba protihlukové stěny u takzvaného Spořilovského plácku, na kterou by měl částečně navazovat protihlukový val. Tady by se mělo začít stavět příští rok. Kromě Spořilovské a jejího okolí chce městská část řešit také problémy s hlukem a nadměrnými emisemi na Novém i Starém Spořilově, na Jižní spojce, Severojižní magistrále a na Barrandovském mostě.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek