metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek
"Portrét Bohumila Hrabala" namalovaný na zdi v ulice Na hrázi, kde Hrabal žil a psa | foto: Roman Němec

Praha 8 chystá oslavy k 100. výročí narození Bohumila Hrabala

  14:11
Ke 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala se chystají velké oslavy. Osmá městská část uspořádá výstavy v budově radnice, divadelní představení a promítat se budou filmy podle Hrabalových předloh. "Slavnostní zahájení první části oslav je naplánováno na 27. března v 18.00, tedy den před spisovatelovými narozeninami," sdělila dnes mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

"Bohumil Hrabal neodmyslitelně patří k Libni, a proto na celý letošní rok připravujeme mnoho akcí, v průběhu kterých si tohoto velikána připomeneme," uvedla místostarostka Vladimíra Ludková. Radnice schválila první část programu, který potrvá do konce června. Druhá část začne po letních prázdninách.

Výstava o Hrabalovi bude zdarma

Při slavnostním zahájení například vystoupí Hudba Hradní stráže a Policie České republiky v libeňské sokolovně. Ve středu 26. března pak v budově radnice začne výstava s názvem Ostře sledovaný Hrabal. "Na zahájení se nebudou prodávat vstupenky ani dělat rezervace - zván je každý, kdo bude mít zájem," uvedla Šmídová. Další koncert se uskuteční 1. dubna v obřadní síni Libeňského zámku, ten se bude týkat Hrabalova vztahu k libeňským Romům.

V následujících měsících mohou lidé zhlédnout v budově radnice výstavy fotografií zachycujících život Bohumila Hrabala s názvy Bohumil Hrabal barevně i černobíle, Libní s Bohumilem Hrabalem a Romové a Bohumil Hrabal. "V jednání je zápůjčka výstavy od Památníku národního písemnictví a chybět nebude ani výstava prací dětí ze základních škol z Prahy 8," dodala Šmídová.

Zajděte si do divadla

V rámci oslav se uskuteční desítka divadelních představení. Hostovat v Praze 8 budou například Divadlo U stolu, Městské divadlo Mladá Boleslav, divadlo Prkno, Divadelní společnost Josefa Dvořáka nebo soubor Hálek z Nymburku.

Chybět nebude promítání filmů natočených na motivy jeho knih. Od června do září budou v rámci Karlínského filmového léta v zahradě Českého rozhlasu Regina uvedeny všechny filmy podle jeho knih. Kompletní program oslav, které pořádá radnice Prahy 8, je na internetových stránkách městské části.

Komentáře

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek