metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Praha chce měnit zákon, na magistrát by se volilo v jednom obvodu

  14:26
Radní hlavního města navrhnou změnu zákona o volbách do zastupitelstev a obcí. Podle novely by se v Praze v budoucnu vždy volilo pouze v jednom volebním obvodě a volby do zastupitelstva města a jednotlivých radnic byly ve stejný termín. V Praze by se nadále volilo podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí, nikoliv krajů. Zastupitelé již odsouhlasili, že letos na podzim budou Pražané volit v jednom obvodu.
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

"Jedná se o jednoduché a elegantní řešení současné diskuse, jakým způsobem zavést pouze jeden volební obvod," řekl radní Lukáš Manhart. V současné době zákon umožňuje zastupitelům vytvořit více volebních obvodů tak, aby se v každém volilo nejméně devět zastupitelů. "Vytváření volebních obvodů může zásadním způsobem ovlivnit proporcionalitu volebního výsledku zvýšením přirozeného prahu pro získání volebního mandátu," píše se v materiálu, který schválili radní. To znamená, že ač strana získá potřebných pět procent, přesto žádný z jejích zástupců v zastupitelstvu neusedne.

Zastupitelstvo Prahy nemá smysl dělit na obvody

Podle materiálu v případě voleb do zastupitelstev jednotlivých radnic lidé zohledňují lokální problémy. V případě zastupitelstva hlavního města už to tak ale není, a proto není třeba město dělit na obvody. Navrhovaná novela zákona pak upravuje pouze volby v Praze, pro volby do zastupitelstev ostatních obcí, městských částí a městských obvodů zůstává možnost vytváření obvodů zachována.

ČSSD zároveň chce jít ještě o krok dál a v uplynulých týdnech přišla s návrhem, aby se v Praze volilo podle zákona o volbách do krajů a následné funkční období bylo zkráceno na dva roky a termín voleb v Praze a ostatních krajích se tak sladil. Návrh projednávala vláda, zatím k němu nezaujala jednoznačné stanovisko. V návrhu pražských radních se s touto změnou nepočítá.

Do kraje nemohou volit cizinci s trvalým pobytem

Podle Manharta by to totiž znamenalo jednak volby v Praze každé dva roky - střídaly by se volby na magistrát a na radnice městských částí. Navíc by pak voliči nesměli panašovat, tedy "zakroužkovávat" si kandidáty z různých stran. Rovněž by směli volit pouze občané České republiky, nyní mohou volit všichni s trvalým pobytem v Praze, řekl radní proč město nechce, aby byla Praha v rámci volebního zákona krajem.

V letošních podzimních volbách se bude volit v jednom obvodu i bez ohledu na novelu zákona, jeden obvod již totiž schválili pražští zastupitelé. Pražané zvolí 65 zastupitelů namísto současných 63.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek