metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Praha je městem večírků. Paří se tu lépe než v Amsterdamu

  19:09
Hlavní město boduje kvůli levným hotelům a toleranci k drogám. V čem je ještě nej? V tom, že se v ní dají snadno sehnat drogy, hluk a večírky nejsou nijak omezované. Navíc Praha „hloupne“.
ilustrační snímek | foto: MP PRAHA

V Praze se paří tak dobře, že za to dostala pomyslnou bronzovou medaili. Stalo se tak v žebříčku sestaveném mezinárodní on-line pokerovou hernou s názvem 888poker.

„Průzkum společnosti se zaměřil na kasina, kluby, legálnost marihuany a další, aby zjistil, kde jsou nejlepší párty destinace. Praha se zařadila mezi top trojici největších světových měst večírků. Před ní už je jen Las Vegas a New Orleans,“ říká pro deník Metro Emma Mortimerová, jež průzkum propaguje.

Roli hrají drogy
Hlavní město České republiky má podle Mortimerové mnoho důvodů, proč přitahuje turisty z celého světa. Populární párty metropole jako například San Francisco, Barcelona či Amsterdam ale tuzemské hlavní město přeskočilo jednoduše proto, že zde hrozí jen menší trest za držení lehkých drog. (V případě držení drogy pro vlastní potřebu v malém množství se jedná o přestupek – pozn. redakce.) Praha také bodovala díky počtu kasin nasto tisíc obyvatel či množství levných hotelů. Těch se v Praze nachází třináct a půl na sto tisíc obyvatel.

„Praha je známá svou architekturou, historií a pivem, což z ní dělá ideální místo pro ty, kteří chtějí přes den zažít nějakou kulturu a bavit se až do noci. V roce 2016 byla Praha vyhlášena šestou nejlepší destinací na světě v žebříčku Tripadvisoru, přičemž země jako celek má nejvyšší spotřebu piva na hlavu na světě. Není proto divu, že se Praha jako město večírků umístila tak vysoko,“ dodává pro Metro Mortimerová.

Nejlepší v práci z domova
Umístěním v žebříčku párty měst ale výčet čerstvých titulů pro hlavní město zdaleka nekončí. Praha je totiž nově také pátým nejlepším městem na světě pro práci z domova. Tento fakt uvádí ve svém žebříčku společnost WorkMotion. Ta se specializuje na vyhledávání pracovních pozic v zahraničí. V čele pořadí je australské město Melbourne, druhý je kanadský Montreal, třetí Sydney. „Pandemie urychlila trend práce na dálku více, než jsme předpokládali. Nezbytné technologie tu byly i před pandemií. Co se ale změnilo, je postoj firem a přijetí možnosti, že nejlepší kandidát na danou pozici může žít v jiné zemi,“ uvedl pro deník La Libre spoluzakladatel a výkonný ředitel WorkMotion Carsten Lebtig.

Praha nahonila body za dostupnost pronájmů, dopravu, kvalitu veřejného školství nebo rovnost pohlaví a menšin. Naopak mezi špatně hodnocené kategorie v hlavním městě patří právní požadavky nezbytné pro pobyt a také míra zdanění.

Hlavní české město hloupne
Kde se Praha naopak ocitá stále blíže chvostu, je mezinárodní anketa vycházející z takzvaného Smart City Indexu. Česká metropole již druhý rok po sobě výrazně poklesla v celosvětovém žebříčku chytrých měst, který sestavuje švýcarský institut IMD a Univerzita technologie a designu v Singapuru na základě průzkumů veřejného mínění mezi obyvateli 118 světových metropolí.

Nyní se Praha nachází na 78. místě, loni přitom byla 44. a rok předtím obsadila dokonce 19. pozici. Českou metropoli letos předstihla například Varšava, Moskva či Peking. „Praha si přitom pohoršila oproti poměrně vysokému hodnocení v prvním ročníku žebříčku kvůli tomu, že autoři začali brát v potaz některé nové kategorie, jako třeba informovanost o dopravních zácpách či dostupnost bydlení,“ míní Kryštof Kruliš z neziskové organizace Spotřebitelské fórum, která na žebříčku spolupracuje.

Sedmé nej město světa
V září vyhlásil magazín Time Out Prahu sedmým nejlepším městem světa. Hodnocení bylo založeno na celé škále aspektů, například na stravování, kultuře či nočním životě. Česká metropole si místo v první desítce vysloužila i díky množství zelených ploch či dobré dostupnosti pěšky. Jedničkou se v žebříčku stalo kalifornské San Francisco.

Párty Praha

  • Žebříček párty měst mezinárodní on-line pokerové herny vede nepřekvapivě Las Vegas. Zohledňoval se totiž i počet kasin. Těch zde najdete celkem 75 a jejich roční výdělky se pohybují v řádech miliard dolarů.
  • V Praze je aktuálně povoleno něco kolem sta kasin. Činnost většiny z nich má být však v následujících letech omezena či pozastavena.
  • V okolí Prahy, Brna, ale třeba i Českých Budějovic, kde rovněž přistupují k nulové toleranci gamblingu, tak začínají vznikat nová kasina, a to na periferii těchto měst. Hráčům často nabízejí odvoz zdarma.
  • Problémů v Praze s „fenomény“, které město ničí si několik let všímá také facebookový projekt webu prahazdarma.cz nebo občanská iniciativa Snesitelné bydlení v centru Prahy, která je složena z lidí, kteří v centru bydlí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek