metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Gorila Moja je vzorná matka. | foto: Marek Žďánský

Praha navýšila rozpočet plánovaného pavilonu goril na 121 milionů

  13:24
Radní hlavního města schválili navýšení rozpočtu nového pavilonu goril v zoo o polovinu. Místo v loňském roce původně plánovaných 80 milionů má stát 121 milionů korun včetně DPH. ČTK to zjistila z materiálu, který dnes projednali radní. O výstavbě nového pavilonu se rozhodlo po opakovaném poničení stávajícího povodněmi, nový by měl stát v horní části zahrady, kterou velká voda neohrozí.

Navýšení rozpočtu je zdůvodněno rozšířením záměru ze samotného pavilonu a venkovních výběhů na soubor několika staveb a vybudování přístupových cest od pavilonu žiraf a lávky od nově vybudovaného pavilonu slonů a hrochů, který přišel na 500 milionů korun. „Navíc chce zoo u plánovaného pavilonu goril otevřít další vchod do zahrady se zastávkou autobusů MHD,“ píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Do starého pavilonu se nastěhují jiná zvířata

Nový pavilon by měl mít větší plochu než původní, vedle velké gorilí rodiny by v něm mělo být místo i pro další menší skupinu. Zoo se tak chce připravit na dobu, kdy bude třeba sestavovat novou chovnou skupinu, zvažuje také vytvoření malé skupiny gorilích samců. Lepší má být nový pavilon i pro návštěvníky, dívat by se na gorily měli ze stupňovitého hlediště. Do starého pavilonu se nastěhují jiná zvířata. „Stávající pavilon byl v letech 2000 až 2001 vybudován na nejnižším místě zoologické zahrady a je zcela nemožné jej dostatečně ochránit před povodněmi,“ uvádí se v materiálu.

Povodně zasáhly pavilon v roce 2002 i v roce 2013. Při záplavách v roce 2002 bylo nutné zvířata evakuovat a několik měsíců pak byla provizorně umístěná v ZOO ve Dvoře Králové. Vloni gorily povodeň přečkaly ve zvýšené věži. „Tento stav je pro budoucnost neudržitelný, neboť jedna i druhá varianta představují obrovskou stresovou zátěž pro zvířata,“ píše se dále v dokumentu. Ještě letos chce Praha jako investor vyhlásit a vyhodnotit architektonickou soutěž, příští rok plánuje dokončení projektu a zahájení stavby. Hotovo by mělo být v roce 2016. Za loňský a letošní rok se v souvislosti se stavbou nového pavilonu počítá s 3,4 miliony korun, příští rok se má prostavět 35 milionů korun z rozpočtu hlavního města a dalších 15 milionů přidá zoo. Zbývajících 65,6 milionů korun se plánuje pro rok 2016.

Ze záplavové zóny už se přestěhovali sloni a hroši

Na investice v dolní části zahrady, kde může pavilony ohrozit velká voda, už hlavní město nechce přispívat. Právě v této části bylo letos otevřeno Velemlokárium za 23,6 milionu korun. V případě velké vody chce zoo velemloky přesunout do horní části areálu a nechat pavilon řízeně zatopit vodou, která by protekla otevřenými dveřmi zaplněnými pytli s pískem. Byla by tak čistší, což by pak zjednodušilo likvidaci škod.

Ze záplavové zóny už se loni přestěhovali sloni a hroši. Jejich nový pavilon v horní části zahrady nazvaný Údolí slonů vyšel na 500 milionů korun. V bývalém výběhu těchto velkých savců se letos v červenci otevřel dětský areál s prolézačkami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek