metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek
V současnosti se doprava v tunelech řídí z velínu na Strahově. | foto: ČTK

Praha po dvou letech opět řeší, zda potřebuje středisko Malovanka

  16:46
Pražští radní po více než dvou letech otálení opět řeší, zda postavit operační středisko Malovanka, ze kterého by měl být řízen provoz v metropoli, včetně tunelového komplexu Blanka. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) dnes řekl, že rada musí zvážit, zda nákladnou stavbu skutečně potřebuje. Náklady na stavbu Malovanky se včetně technologií pohybují nad hranicí miliardy korun.

„Rada se nechce zavazovat k novým finančně náročným projektům, chce primárně dokončovat staré projekty, které jsou před dokončením,“ uvedl Dolínek. „Chceme zjistit, nakolik je taková stavba nezbytná,“ doplnil. Rada se k tématu znovu vrátí příští týden.

V nové budově budou i policisté, hasiči a záchranka

Operační středisko má vzniknout nad ústím Strahovského tunelu v místech, kde se napojuje severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunel Blanka. Proti železobetonové stavbě se v minulosti opakovaně postavili místní obyvatelé. Doufali, že v místě zůstane zelená plocha.

Operační středisko Malovanka. (vizualizace)
Pražští radní po více než dvou letech otálení opět řeší, zda postavit operační...
Pražští radní po více než dvou letech otálení opět řeší, zda postavit operační...

Nový dispečink na Malovance

Do budovy by se měl přesunout mimo jiné dopravní dispečink, který je v současnosti v ulici Na Bojišti a na Strahově, a dispečerská pracoviště policie, strážníků, hasičů a záchranné služby. V objektu by rovněž bylo záložní datové úložiště pražského magistrátu, sídlo Technické správy komunikací a centrum krizového řízení.

Na nákladnou stavbu nebyly peníze

V roce 2012 Praha vypsala dvě soutěže, na stavbu a technologie, za 1,1 miliardy korun bez DPH. Nikdy je ale neukončila. Pozdější politická reprezentace totiž zjistila, že na nákladnou stavbu nenajde v rozpočtu peníze. Vznikl tak problém, odkud řídit tunelový komplex Blanka, který se má po odkladech otevřít letos na jaře. Praha kvůli tomu vloni narychlo dovybavila stávající dispečinky. Jde ale o provizorní řešení.

Pražští radní dnes měli mimo jiné řešit i pronájem bývalé kliniky na Žižkově, odložili jej ale na příští týden. Na dalším jednání by také měli projednat prodloužení smluv na svoz odpadu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

vydáno 25. dubna 2024  16:02

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem, kterou vloni při filmovém festivalu poničil neznámý vandal....  celý článek

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

vydáno 25. dubna 2024  15:22

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech výpověď a další zvažují, že tak do konce dubna učiní...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek