metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí z Karlova mostu. | foto: Archiv Studentský MajálesMetro.cz

Praha si připomene 50 let od doby, co se Ginsberg stal králem Máje

  7:20
Několik akcí v těchto dnech připomene chvíle závanu svobody a radosti, kdy se před půlstoletím stal králem pražského studentského Majálesu beatnický básník Allen Ginsberg.

Vzpomínkový večer nazvaný Allen Ginsberg a Praha dnes pořádá Ústav pro studium totalitních režimů ve svém sídle na Žižkově od v 17 hodin a vystoupí na něm historik Petr Blažek a publicista František Stárek Čuňas.

Amerikanisté z Univerzity Karlovy připravili desetidenní festival, který začne dnes v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici a nabídne přednášky domácích i zahraničních hostů, promítání filmů a happeningy.

Ginsberga komunisté z Československa vyhostili

Významnou etapu Pražského jara, jíž Ginsbergova návštěva Prahy před 50 lety byla, se rozhodla Katedra amerických studií Karlovy Univerzity připomenout festivalem Allen Ginsberg Memorial Freedom Festival. Ginsberg i jeho tvorba oslavující svobodu byla tehdy nadšeně přijata místní undergroundovou scénou i pražskými studenty, kteří ho 1. května 1965 vyhlásili králem Majálesu. Jeho protirežimní vyjádření shrnuté v básni Král Majálesu, alternativní tvorba a otevřená homosexualita byla však pro tehdejší režim i přes jisté uvolnění nepřijatelná a básník byl 7. května ze země vyhoštěn.

Festival dnes zahájí americký historik Ralph Young, který se zabývá disentem v Americe. Majálesový den 1. května se uskuteční v dobovém duchu, nebude tedy chybět alegorický průvod, symbolická volba Krále Majálesu ani čtení z Ginsbergova díla. S osobou Ginsberga úzce souvisí i téma homosexuality, o kterém v dobovém kontextu pohovoří 5. května v Americkém centru lidskoprávní aktivista Carlton Rounds. Ginsbergovu filozofii pak představí Josef Jařab, který se s básníkem několikrát setkal osobně.

Další informace o Ginsbergově pobytu v Praze, o jeho tvorbě a generaci beatniků představí série přednášek na filozofické fakultě 7. května. Festival vyvrcholí 8. května Pražským jarem 2.0, který bude oslavou svobody a vítězství nad mentálním a fyzickým útlakem v ginsbergovském stylu, slibují pořadatelé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek