metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí z Karlova mostu. | foto: Archiv Studentský MajálesMetro.cz

Praha si připomene 50 let od doby, co se Ginsberg stal králem Máje

  7:20
Několik akcí v těchto dnech připomene chvíle závanu svobody a radosti, kdy se před půlstoletím stal králem pražského studentského Majálesu beatnický básník Allen Ginsberg.

Vzpomínkový večer nazvaný Allen Ginsberg a Praha dnes pořádá Ústav pro studium totalitních režimů ve svém sídle na Žižkově od v 17 hodin a vystoupí na něm historik Petr Blažek a publicista František Stárek Čuňas.

Amerikanisté z Univerzity Karlovy připravili desetidenní festival, který začne dnes v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici a nabídne přednášky domácích i zahraničních hostů, promítání filmů a happeningy.

Ginsberga komunisté z Československa vyhostili

Významnou etapu Pražského jara, jíž Ginsbergova návštěva Prahy před 50 lety byla, se rozhodla Katedra amerických studií Karlovy Univerzity připomenout festivalem Allen Ginsberg Memorial Freedom Festival. Ginsberg i jeho tvorba oslavující svobodu byla tehdy nadšeně přijata místní undergroundovou scénou i pražskými studenty, kteří ho 1. května 1965 vyhlásili králem Majálesu. Jeho protirežimní vyjádření shrnuté v básni Král Majálesu, alternativní tvorba a otevřená homosexualita byla však pro tehdejší režim i přes jisté uvolnění nepřijatelná a básník byl 7. května ze země vyhoštěn.

Festival dnes zahájí americký historik Ralph Young, který se zabývá disentem v Americe. Majálesový den 1. května se uskuteční v dobovém duchu, nebude tedy chybět alegorický průvod, symbolická volba Krále Majálesu ani čtení z Ginsbergova díla. S osobou Ginsberga úzce souvisí i téma homosexuality, o kterém v dobovém kontextu pohovoří 5. května v Americkém centru lidskoprávní aktivista Carlton Rounds. Ginsbergovu filozofii pak představí Josef Jařab, který se s básníkem několikrát setkal osobně.

Další informace o Ginsbergově pobytu v Praze, o jeho tvorbě a generaci beatniků představí série přednášek na filozofické fakultě 7. května. Festival vyvrcholí 8. května Pražským jarem 2.0, který bude oslavou svobody a vítězství nad mentálním a fyzickým útlakem v ginsbergovském stylu, slibují pořadatelé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek