Nejnovější data o vývoji nezaměstnanosti v Česku jsou relativně neradostná. Srdce Evropy zasáhla nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017. Přesto si pořád nemusíme zoufat. I z nejnovějších dat Českého statistického úřadu vyplývá, že už tradičně je na tom Praha nejlépe.
Životní náklady tu jsou sice vysoké, byty drahé, o nájmech nemluvě. Přesto se Praha dlouhodobě pohybuje na špičce zaměstnanosti, a to dokonce v násobcích ve srovnání především s Ústeckým a Moravskoslezským krajem. Pro hlavní město tento poměr platí v podstatě od doby, kdy se začaly statistiky nezaměstnanosti evidovat.
Rekordní rok v Praze? Zažila ho před 18 lety
„V roce 2000 dosahovala obecná míra nezaměstnanosti v České republice 8,76 procenta. Ve Středočeském kraji byla o 1,26 procentního bodu nižší, což naznačuje, že i v Praze byla nezaměstnanost pod celostátním průměrem. Do roku 2005 se tento rozdíl ještě prohloubil,“ informuje na svých stránkách Český statistický úřad (ČSÚ).
Za poslední čtvrtstoletí vykazují čísla o nezaměstnanosti v Praze nejnižší údaj v roce 2007. Tehdy tu bylo oficiálně bez zaměstnání 1,80 procenta práceschopných obyvatel hlavního města. Naopak nejvíc jich bylo v roce 2013, to pražská nezaměstnanost překročila pět procent.
Po světové krizi se práce sháněla dlouho
I tak ale nebylo v každém období snadné sehnat práci ani tady. Zvláště poté co ve světě i u nás doznívala finanční krize z roku 2008. Do Česka tehdy dorazila se zpožděním. „Vzpomínám si, že někdy kolem roku 2011, když jsem sháněla místo, pokud možno na zkrácený úvazek, měla jsem malého syna. Rozeslala jsem desítky životopisů, na některé pozice bylo až dvě stě uchazečů,“ vybavuje si čtenářka Petra.
Každopádně získat v Praze práci je stále nejsnadnější. „Podíl nezaměstnaných klesl o desetinu v porovnání s koncem loňského roku, na 2,8 procenta, a zůstává dlouhodobě nejnižší mezi kraji,“ konstatuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. V porovnání se současnými 4,3 procenta v celém Česku je to polovina.