metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír

Další 2 fotografie v galerii
Ee ja nai ka / A proč ne! / Eijanaika | foto: Eigasai

Prahu v lednu a v únoru ovládne japonská hudba i film

  14:02
Začátek roku můžete prožít v asijském stylu. Během ledna a února se v Praze uskuteční hned několik zajímavých akcí pro milovníky historie a kultury zemí dálného východu.

V pondělí 21. ledna se v budově Jazykové školy hlavního města Prahy uskuteční koncert tradičních japonských nástrojů. Od 18 hodin ve Školské ulici vystoupí Ikuko Šimasaki (šamisen), Čiemi Hirahata (taišógoto) a za orientální oddělení Natsumi Ikeda a Zdenka Zinková.

Koncert tradičních japonských nástrojů

Česko-čínská společnost 2. února od 17.30 pořádá už třináctý ročník orientálního společenského večera. Akce, na níž se podílí i Česko-korejská společnost, Česko-japonská společnost, Společnost přátel Mongolska a Klub přátel Asie, se uskuteční v hotelu Belveder v Praze 7.

Festival japonských filmů v Lucerně

Zegen / Kuplíř / Zegen

Nusumareta yokujo / Uloupená vášeň / Stolen Desire

Od 22. do 28. února pak kině Lucerna proběhne 6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Egasai. Vstupenky na jednotlivé projekce je možno zakoupit na internetu i v pokladně kina Lucerna už nyní. K dispozici je i permanentka na všechny filmové projekce festivalu, zahajovací VIP raut v Mramorovém sále paláce Lucerna a na závěrečný koncert v Lucerna Music Baru. Permanentky, které lze koupit pouze na pokladně, stojí 600, respektive 300 korun pro studenty.

Největší pozornost letošní ročník festivalu věnuje jedinečné osobnosti, kterou je režisér Imamura Shōhei. Imamura jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Další výrazná programová sekce přináší sérii komedií, volně sdružených pod titulem Smích prochází žaludkem. Všechny filmy  na festivalu budou promítány v původním znění s českými a většinou i paralelními anglickými titulky.

Na diváky však čeká nejen bezmála 20 filmů, ale i bohatý doprovodný program. Z něj stojí za pozornost třeba den japonské kuchyně v neděli 27. ledna, dvojjazyčné představení klasických japonských frašek kjógen v sobotu 26. ledna nebo závěrečná Japan Alternative Party v Lucerna Music Baru v pondělí 28. ledna. Na festivalu nebudou chybět ani výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7.-10. 2.), Opavy (12.-16. 2.) a Hodonína (8.-10. 3.). 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek