metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 2 fotografie v galerii
Ee ja nai ka / A proč ne! / Eijanaika | foto: Eigasai

Prahu v lednu a v únoru ovládne japonská hudba i film

  14:02
Začátek roku můžete prožít v asijském stylu. Během ledna a února se v Praze uskuteční hned několik zajímavých akcí pro milovníky historie a kultury zemí dálného východu.

V pondělí 21. ledna se v budově Jazykové školy hlavního města Prahy uskuteční koncert tradičních japonských nástrojů. Od 18 hodin ve Školské ulici vystoupí Ikuko Šimasaki (šamisen), Čiemi Hirahata (taišógoto) a za orientální oddělení Natsumi Ikeda a Zdenka Zinková.

Koncert tradičních japonských nástrojů

Česko-čínská společnost 2. února od 17.30 pořádá už třináctý ročník orientálního společenského večera. Akce, na níž se podílí i Česko-korejská společnost, Česko-japonská společnost, Společnost přátel Mongolska a Klub přátel Asie, se uskuteční v hotelu Belveder v Praze 7.

Festival japonských filmů v Lucerně

Zegen / Kuplíř / Zegen

Nusumareta yokujo / Uloupená vášeň / Stolen Desire

Od 22. do 28. února pak kině Lucerna proběhne 6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Egasai. Vstupenky na jednotlivé projekce je možno zakoupit na internetu i v pokladně kina Lucerna už nyní. K dispozici je i permanentka na všechny filmové projekce festivalu, zahajovací VIP raut v Mramorovém sále paláce Lucerna a na závěrečný koncert v Lucerna Music Baru. Permanentky, které lze koupit pouze na pokladně, stojí 600, respektive 300 korun pro studenty.

Největší pozornost letošní ročník festivalu věnuje jedinečné osobnosti, kterou je režisér Imamura Shōhei. Imamura jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Další výrazná programová sekce přináší sérii komedií, volně sdružených pod titulem Smích prochází žaludkem. Všechny filmy  na festivalu budou promítány v původním znění s českými a většinou i paralelními anglickými titulky.

Na diváky však čeká nejen bezmála 20 filmů, ale i bohatý doprovodný program. Z něj stojí za pozornost třeba den japonské kuchyně v neděli 27. ledna, dvojjazyčné představení klasických japonských frašek kjógen v sobotu 26. ledna nebo závěrečná Japan Alternative Party v Lucerna Music Baru v pondělí 28. ledna. Na festivalu nebudou chybět ani výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7.-10. 2.), Opavy (12.-16. 2.) a Hodonína (8.-10. 3.). 

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek