metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk
Veterinářka Maria Běhanová krmí kotě. | foto: PSOZ

Prahu zaplavila koťata. S koncem léta bude situace ještě horší

  8:00
Útulky se plní nejen ztracenými kočkami, ale teď v létě i narozenými a odhozenými koťaty. Podle útulků je jich víc, než kdy dřív. "Letos je boom koťat snad ještě větší katastrofa,než v předchozích letech," uvedla pro deník Metro Hana Janišová z Pražského spolku ochránců zvířat.

Podle ní  to může souviset s dlouhou, ne moc tuhou zimou, ale i s nezodpovědností lidí. "Náš útulek Kocour Felix v Klecanech a všechny fungující domácí depozita máme narvané k prasknutí," zmiňuje.

Ještě slepé kotě na silnici a mnohá další

Zdravotní pomoc z Venezuely

  • Maria Běhanová je veterinářka původem z Venezuely.
  • Nyní žije v Česku a jako dobrovolník pomáhá pražským ochráncům zvířat.
  • V péči má nyní 14 koťat a dvě kočky. Dohlíží, aby se matky dobře staraly o potomky, když občas nestíhají kojit, přikrmuje mláďata z lahvičky.
  • Až se situace ustálí, přesunou se do útulku ochránců Kocour Felix v Klecanech.

Útulek se teď stará skoro o sedmdesát koťat ve věku od dvou do pěti měsíců, někdy jde o celé rodiny i s matkami. "Ačkoli inzerujeme jak o život, tak asi není šance všem najít domovy. Taky proto, že ostatní kočičí organizace jsou taky po střechu naplněné," krčí rameny Janišová.

Jeden z posledních případů se odehrál u Čelákovic, kde cyklista našel na silnici dvě opuštěná koťata, jedno ještě slepé. Následné pátrání v okolí objevilo osm dalších a jejich dvě matky. Teď se o ně stará veterinářka Maria Běhanová, která dobrovolnicky pomáhá vypiplat problematické případy.

Příliv koťat z chatových oblastí se blíží

"Stále hledáme depozita, protože v útulku už nemáme žádnou volnou karanténu a nemůžeme dát k sobě koťata z různých lokalit, dokud nejsou po karanténě a naočkovaná," říká Janišová. "Přitom je samozřejmě nechceme držet v klecích.  Po prázdninách navíc čekáme příliv z chatových oblastí, kde lidi nechají dětem v létě koťátka, ale už je pak nechtějí domů," zlobí se.

"Ti, kterým je jedno, že přes zimu zřejmě umřou hlady a mrazem, je tam prostě nechají, a pak je často vozí jejich sousedi do útulků. Alespoň některým to jedno není a přivezou sami," dodává s tím, že útulek není definitivní záchrana navždy a má být jen přestupní stanicí k lepšímu životu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek