metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Veterinářka Maria Běhanová krmí kotě. | foto: PSOZ

Prahu zaplavila koťata. S koncem léta bude situace ještě horší

  8:00
Útulky se plní nejen ztracenými kočkami, ale teď v létě i narozenými a odhozenými koťaty. Podle útulků je jich víc, než kdy dřív. "Letos je boom koťat snad ještě větší katastrofa,než v předchozích letech," uvedla pro deník Metro Hana Janišová z Pražského spolku ochránců zvířat.

Podle ní  to může souviset s dlouhou, ne moc tuhou zimou, ale i s nezodpovědností lidí. "Náš útulek Kocour Felix v Klecanech a všechny fungující domácí depozita máme narvané k prasknutí," zmiňuje.

Ještě slepé kotě na silnici a mnohá další

Zdravotní pomoc z Venezuely

  • Maria Běhanová je veterinářka původem z Venezuely.
  • Nyní žije v Česku a jako dobrovolník pomáhá pražským ochráncům zvířat.
  • V péči má nyní 14 koťat a dvě kočky. Dohlíží, aby se matky dobře staraly o potomky, když občas nestíhají kojit, přikrmuje mláďata z lahvičky.
  • Až se situace ustálí, přesunou se do útulku ochránců Kocour Felix v Klecanech.

Útulek se teď stará skoro o sedmdesát koťat ve věku od dvou do pěti měsíců, někdy jde o celé rodiny i s matkami. "Ačkoli inzerujeme jak o život, tak asi není šance všem najít domovy. Taky proto, že ostatní kočičí organizace jsou taky po střechu naplněné," krčí rameny Janišová.

Jeden z posledních případů se odehrál u Čelákovic, kde cyklista našel na silnici dvě opuštěná koťata, jedno ještě slepé. Následné pátrání v okolí objevilo osm dalších a jejich dvě matky. Teď se o ně stará veterinářka Maria Běhanová, která dobrovolnicky pomáhá vypiplat problematické případy.

Příliv koťat z chatových oblastí se blíží

"Stále hledáme depozita, protože v útulku už nemáme žádnou volnou karanténu a nemůžeme dát k sobě koťata z různých lokalit, dokud nejsou po karanténě a naočkovaná," říká Janišová. "Přitom je samozřejmě nechceme držet v klecích.  Po prázdninách navíc čekáme příliv z chatových oblastí, kde lidi nechají dětem v létě koťátka, ale už je pak nechtějí domů," zlobí se.

"Ti, kterým je jedno, že přes zimu zřejmě umřou hlady a mrazem, je tam prostě nechají, a pak je často vozí jejich sousedi do útulků. Alespoň některým to jedno není a přivezou sami," dodává s tím, že útulek není definitivní záchrana navždy a má být jen přestupní stanicí k lepšímu životu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek