metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Pražská dětská hřiště jsou plná života. Začíná tam také „fotolov“ opylovačů

  16:12
Máte rádi pozorování přírody? Rádi posloucháte bzukot poletujícího hmyzu? Obdivujete krásu motýlů, lesk některých brouků nebo třeba let pestřenek? Pak pro vás máme nabídku. Můžete se zapojit do monitoringu různých druhů hmyzu na celkem 33 dětských hřištích v Praze.

Další 1 fotografie v galerii
Více informací o projektu lze nalézt na inaturalist.org. | foto: ČZU

Pražská dětská hřiště jsou plná života. Když podobné prohlášení zaznívá z úst ekologů z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, můžete si být jistí, že o dětech nejspíš řeč nebude.

„Máte rádi pozorování přírody? Rádi posloucháte bzukot poletujícího hmyzu? Obdivujete krásu motýlů, lesk některých brouků nebo třeba let pestřenek? Pak pro vás máme nabídku. V rámci projektu Hřiště plná života provádíme monitoring takzvaných opylovačů. Aktuálně se nově snažíme zapojit také veřejnost, která by mohla na hřištích monitorovat opylovače pomocí svého telefonu skrze mobilní aplikaci iNaturalist,“ říká pro deník Metro Veronika Jašková z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze s tím, že do mapování hmyzu se může zapojit kdokoliv na celkem 33 dětských hřištích. „Na nich jsou instalované tabule se základními informacemi a QR kódem. Ten odkazuje na náš projekt ve zmiňované apce,“ dodává pro Metro Jašková.

Zvídavé léto
Cílem je podle ní poukázat na to, že městské prostředí, a to i místa, jako jsou právě dětská hřiště, mohou hostit mnoho zajímavých druhů hmyzu, jenž přenáší pyl z jedné rostliny na druhou.

„Díky vhodnému managementu těchto ploch lze opylovače také podporovat. Mimo to se jedná o nenásilnou formu vzdělávání dětí, která je spojena s rozvojem zvídavosti, pozorovacích dovedností a seznámením se s různými druhy opylovačů,“ doplňuje Jašková, která má v týmu ČZU na starosti sběr dat.

Včely a spol.
Jen samotná Jašková minulé léto v rámci monitoringu zaznamenala na 41 dětských hřištích celkem 47 druhů samotářských včel. „Což je téměř deset procent taxonů (souborů jedinců se společnými znaky – pozn. redakce), které se v Česku vyskytují. Mezi nimi bylo i několik druhů, které jsou uvedeny v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky. Samozřejmě velmi záleželo na kvalitě daného hřiště, množství kvetoucích rostlin, prostorů k hnízdění, frekvenci seče,“ vysvětluje Jašková a dodává: „Věřím, že se na hřištích vyskytuje mnoho dalších druhů, které bychom mohli podpořit. Každé další pozorování je cenné.“

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Praha rozpůlená řekou. Než v hlavním městě zvítězila bytelnější přemostění

vydáno 14. září 2024  5:00

Již pravěcí lidé se usazovali u vodních zdrojů a stejně se zachovali i naši předkové přicházející na naše území nejspíše od severovýchodu. Zabydlovali se...  celý článek

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Strašidlák řádí v kinech i na streamech

Strážce streamu
vydáno 13. září 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Pokud chodíte pravidelně do kina, a máte rádi fantaskní světy, možná jste si podobně jako já v těchto dnech uvědomili jednu prostou skutečnost. Díky...  celý článek

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

vydáno 13. září 2024  7:00

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět do 22 a půl metru. Čtyři bytové domy ve Stodůlkách tuhle...  celý článek

Fenomén slam poetry bude mít v říjnu festival. Na Boleslam přijedou legendy svého žánru

vydáno 12. září 2024  17:27

Festivalové radovánky s létem nekončí, v Mladé Boleslavi se totiž na podzim opět bude konat ojedinělý formát se slam poetry v hlavní roli.   celý článek