Pražská dětská hřiště jsou plná života. Když podobné prohlášení zaznívá z úst ekologů z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, můžete si být jistí, že o dětech nejspíš řeč nebude.
„Máte rádi pozorování přírody? Rádi posloucháte bzukot poletujícího hmyzu? Obdivujete krásu motýlů, lesk některých brouků nebo třeba let pestřenek? Pak pro vás máme nabídku. V rámci projektu Hřiště plná života provádíme monitoring takzvaných opylovačů. Aktuálně se nově snažíme zapojit také veřejnost, která by mohla na hřištích monitorovat opylovače pomocí svého telefonu skrze mobilní aplikaci iNaturalist,“ říká pro deník Metro Veronika Jašková z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze s tím, že do mapování hmyzu se může zapojit kdokoliv na celkem 33 dětských hřištích. „Na nich jsou instalované tabule se základními informacemi a QR kódem. Ten odkazuje na náš projekt ve zmiňované apce,“ dodává pro Metro Jašková.
Zvídavé léto
Cílem je podle ní poukázat na to, že městské prostředí, a to i místa, jako jsou právě dětská hřiště, mohou hostit mnoho zajímavých druhů hmyzu, jenž přenáší pyl z jedné rostliny na druhou.
„Díky vhodnému managementu těchto ploch lze opylovače také podporovat. Mimo to se jedná o nenásilnou formu vzdělávání dětí, která je spojena s rozvojem zvídavosti, pozorovacích dovedností a seznámením se s různými druhy opylovačů,“ doplňuje Jašková, která má v týmu ČZU na starosti sběr dat.
Včely a spol.
Jen samotná Jašková minulé léto v rámci monitoringu zaznamenala na 41 dětských hřištích celkem 47 druhů samotářských včel. „Což je téměř deset procent taxonů (souborů jedinců se společnými znaky – pozn. redakce), které se v Česku vyskytují. Mezi nimi bylo i několik druhů, které jsou uvedeny v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky. Samozřejmě velmi záleželo na kvalitě daného hřiště, množství kvetoucích rostlin, prostorů k hnízdění, frekvenci seče,“ vysvětluje Jašková a dodává: „Věřím, že se na hřištích vyskytuje mnoho dalších druhů, které bychom mohli podpořit. Každé další pozorování je cenné.“