metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Pražská divadla chystají premiéry, mají i finanční starosti

  5:58
Pořadem Barování na piazzettě Národního divadla začala další divadelní sezona v Česku. Pražská divadla představí nové herce i premiéry, některé soubory jsou však v ohrožení kvůli nedostatku peněz.

Další 2 fotografie v galerii
Nová scéna Národního divadla | foto: Archiv Národního divadlaMetro.cz

„Kromě devíti premiér přichází činohra se třemi večery v každé z budov Národního divadla, kde se diváci mohou setkat se svými herci a zároveň si projít prostory a najít tam nějaké skryté poklady z historie,“ řekl nový šéf Činohry Národního divadla Daniel Špinar.

První scéna připravila na listopad tři večery s názvy Zábor, Šaráda a Výprava, které umožní návštěvníkům nahlédnout na jeho soubor z dosud nevídané perspektivy. Činohra do ní vkročí 10. září hudební revue s názvem V rytmu swingu buší srdce mé v režii Ondřeje Havelky. V historické budově dále uvedou slavnou hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut a Shakespearův Sen čarovné noci - Sen noci svatojánské. Obě inscenace divadlo uvede příští rok.

Švandovo divadlo nahlédne i do života ve věznici

Černou gangsterskou grotesku, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny a temný příběh o křehkém dospívání nabídne v nové sezoně divákům Švandovo divadlo. Soubor posílí od září dva nováčci - Eva Josefíková z kladenského divadla a Jacob Erftemeijer. Sezonu zahájí Jacksonova černá groteska Zabít Johnnyho Glendenninga v režii Daniela Hrbka 17. října.

U Švandů uvítají nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU. Pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi, jimiž budou například hudební publicista Jiří Černý a moderátorka Daniela Drtinová. Další novinkou v repertoáru bude koncem ledna 2016 text Iana McEwana Betonová zahrada v režii uměleckého šéfa Doda Gombára.

Svou 14. sezónu otevře Divadlo Na Jezerce Hřebejkovou tragikomedií Na dotek, a připíše si tak na své konto 3001. představení. Posledního uvedení se dočká Cesta kolem světa z dílny herečky a režisérky Terezy Němcové. Poslední příležitost ke zhlédnutí této komedie divadlo avizuje 1. října.

„Nastudujeme pro diváky čtyři nové premiéry, z toho dvě uvedeme v Česku jako první,“ sdělil principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Režisér Radek Balaš chystá na jaro kanadskou hru Marka Leiren-Younga, Shylock, kde se v roli herce Jona představí poprvé Na Jezerce slovenský herec Milan Kňažko,“ dodal.

Divadlo Komedia a Fidlovačka se cítí v ohrožení

V ohrožení je kvůli nedostatku peněz Divadlo Komedie, jehož zástupci ze sdružení Company koncem sezony upozornili na nedostatečné a nekontinuální financování, bez možnosti dlouhodobě plánovat. Na provoz scény vyhráli v roce 2011 výběrové řízení. Divadlo před nimi ze stejného důvodu opustil režisér Dušan David Pařízek, jehož inscenace Směšná temnota, kterou uvedl ve vídeňském Burgtheatru, právě zvítězila v prestižní německé anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Pařízkovi nástupci zatím pobírají dvanáctimilionovou dotaci, a i kdyby získali grant na rok 2016, o kterém se bude teprve rozhodovat, budou ho mít k dispozici až na jaře.

Podobně ohroženo kvůli penězům je i Divadlo na Fidlovačce, které má zatím finance jen do konce roku. Ředitelka Eliška Balzerová v březnu oznámila, že opustí k 1. lednu příštího roku tuto funkci. Za důvod označila neudělení grantu na činnost souboru této scény.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Senior nezvládl řízení, s autem sjel ve Vráži do kolejiště. Stál provoz vlaků

vydáno 29. května 2024  16:52

Osobní auto ve středu ve Vráži na Berounsku vyjelo ze silnice a skončilo v kolejišti. Kuriózní nehoda se obešla bez zranění, provoz na trati Praha-Beroun...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek